David Attenborough

19.11.2021

Takto sa vyjadril Sir David Attenborough k otázke, prečo nechce pripustiť, že tak krásne tvory ako kolibrík, motýľ či rajský vták sú dôkazom toho, že za tým všetkým musí existovať úžasný stvoriteľ. 

Tento skvelý britský prírodovedec, dokumentarista, producent a historik sa venuje už vyše sedemdesiat rokov propagácii krás živej prírody cez naše obrazovky. Ani v pokročilom veku (má už 95) neprestáva aktívne spolupracovať na tvorbe nových dokumentárnych filmov. Z posledných výtvorov si môžete napríklad na Netflixe pozrieť "Naša planéta" (2019), "Život na našej planéte" (2020) či "Život vo farbe" (2021) v ktorých vystupuje aj ako skvelý vyprávač.

Hlavne "Život na našej planéte" by si mal pozrieť každý - pozorne sledovať príbeh premeny nášho sveta vyrozprávaný na pozadí jeho celoživotného dobrodružného príbehu a zamyslieť sa s Attenboroughom nad tým, aký svet zanechávame našim potomkom a ako by sme mali postupovať, aby sme nakoniec mali čo a komu zanechať.

Mne osobne dal pred rokmi veľa aj jeho dokument "Charles Darwin a strom života" z 2009, ktorý mi priblížil krásu evolučnej teórie založenej na Darwinovej myšlienke prírodného výberu, a to na mnohých jasných príkladoch.

Na záver ešte Attenboroughov dôležitý odkaz ľudstvu:

"Opatrujte tento svet, lebo nie len že ste jeho súčasťou, no ste na ňom závislí."

A ja k tomu dodám len:

Žiadne božstvo nám ho nezachráni. Sme asi jediní toho schopní.