Čo povedali o Biblii.

29.07.2019

Niet nad dobré čítanie. Napínavé, poučné či zábavné. Je množstvo dobrých kníh, ktoré Vám môžu veľa dať.

Je tu však jedna kniha - paradoxne najpredávanejšia - aj keď očividne najmenej čítaná - ktorá do kategórie mnou odporúčaných kníh nepatrí.

Je to výnimočná kniha - asi žiadna iná v histórii nespôsobila toľko utrpenia a skazy ako práve táto. Ak by ste sa dnes správali podľa niektorých jej pravidiel údajne pochádzajúcich od "absolútne dokonalého morálneho vzoru" akým je Boh, skončili by ste s určitosťou za mrežami.

Nie som sám, ktorý po jej prečítaní musí uznať, že nepatrí do kníhkupectiev a už vôbec nie do detských rúk. Pravda, nájdete v nej pár dobrých morálnych príkladov, no musíte ich hľadať veľmi pozorne a prejsť skrz hromadu nehoráznych krutostí a nespravodlivých trestov.

Viera v túto knihu z Vás dozaista urobí kresťana. Jej pochopenie z Vás však urobí ateistu. 

Čo o nej napísať? Radšej to nechám na iných:

Sam Harris:

"Ako zdroj objektívnej morálky je Biblia jednou z najhorších kníh, aké máme. Mohla by byť tou najhoršou, ak by sa nám nebolo stalo, že máme aj Korán."

Albert Einstein:

"Biblia je zbierka počestných, ale vyslovene primitívnych legiend, ktoré sú tak či onak riadne detinské."

Isaac Asimov:

"Biblia je ozaj mocná kniha, aj z kresťana dokáže urobiť ateistu."

Ricky Gervais:

"Ono to vyzerá úplne ako keby bola Biblia napísaná rasistickým, sexistickým, homofóbnym, násilným a sexuálne frustrovaným mužom a nie milujúcim Bohom. Divné."

Oscar Wilde:

"Keď si predstavím všetku tú bolesť, čo Biblia spôsobila, nechcel by som nikdy napísať niečo podobné."

Mark Twain:

"Biblia obsahuje vznešenú poéziu i nejakú tu dobrú morálku ... a množstvo obscénností a viac než tisíc klamstiev."

Bill Maher:

"Pre väčšinu kresťanov je Biblia ako softvérová licencia. V skutočnosti ju nikto nečíta. Iba ju prebehnú až dole a kliknú na 'Súhlasím'."

Dan Barker:

"Najušľachtilejšie biblické princípy sú podriadenosť, poslušnosť a viera, namiesto rozumnosti, inteligencie a hodnôt ľudskosti."

Ian McKellen:

"Často som si myslel, že Biblia by mala mať na začiatku odvolanie, že ide o fikciu."

Thomas Paine:

"Keď čítame tie nemravné príbehy o smilnej rozkoši, o surových a mučivých popravách, to kruté trestanie, ktorého je Biblia z polovice plná, bolo by vhodnejšie ju nazývať dielom démona než Boha. Sú to dejiny zla, ktoré slúžili skazenému a skorumpovanému ľudstvu. Osobne sa mi to hnusí rovnako, ako sa mi hnusí akákoľvek krutosť."

Penn Jillette:

"Verím, že čítanie Biblie je ta najlepšia cesta k tomu, stať sa ateistom."