Carl Sagan

09.11.2020

Dnes by oslavoval Carl Sagan svoje 86. narodeniny. ­čÄé Opustil n├ís v┼íak u┼ż vo veku 62 rokov na konci minul├ęho storo─Źia, kedy po dlhom boji s MDS (kror├ę postihuje kme┼łov├ę bunky kostnej drene) nakoniec pod─żahol z├ípalu p─ż├║c.

­čľĄ Bol to nezabudnute─żn├Ż ─Źlovek, ktor├Ż hlboko obohatil moje poznanie sveta a z├íujem o vedu, kritick├ę myslenie a astrofyziku. Carl bol svetozn├ímym astron├│mom, astrofyzikom, exobiol├│gom (astrobiol├│gom) a ve─żmi ├║spe┼ín├Żm populariz├ítorom vedy a kritick├ęho myslenia.

Isaac Asimov "skromne" pop├şsal Sagana ako jedn├ęho z dvoch ─żud├ş (zo v┼íetk├Żch ktor├Żch kedy stretol), ktor├Żch intelekt prev├Ż┼íil ten jeho. ­čžá

Bol riadite─żom Laborat├│ria planet├írneho v├Żskumu ­č¬É a profesorom astron├│mie a kozmick├Żch vied na Cornelovej univerzite. Pracoval aj na projekte SETI ­čĹŻ (h─żadanie mimozemskej inteligencie). Hral ved├║cu ├║lohu pri v├Żprav├ích vesm├şrnych sond Mariner, Viking a Voyager, podie─żal sa aj na programe pilotovan├Żch kozmick├Żch letov Apollo ­čÜÇ a patril medzi najv├Żznamnej┼í├şch vedcov NASA. Z pocty bola po ┼łom pomenovan├í (v roku 1982 objaven├í) dvadsa┼ąkilometrov├í plan├ętka Ôśä´ŞĆ "2709 Sagan", ktor├í obieha Slnko vo vzdialenosti 2 AU. S├║ po ┼łom nazvan├ę aj tri ocenenia ud├ívan├ę za r├┤zne vedeck├ę pr├şnosy. ­čĆć F├şnska symfonick├í metalov├í skupina Nightwish dokonca zlo┼żila na jeho po─Źes┼ą pesni─Źku nazvan├║ Sagan. ­čÄÁ

Ako vedec experimen├ílne demon┼ítroval produkciu aminokysel├şn zo z├íkladn├Żch chemick├Żch prvkov za pomoci radi├ície. ­čžČ Priniesol mnoho ├║plne inovat├şvnych my┼ílienok a poznatkov v oblasti v├Żskumu sklen├şkov├ęho efektu na Venu┼íi, prachu na Marse, oce├ínov na mesiaci Eur├│pa ─Źi atmosf├ęre a povrchu na mesiaci Tit├ín. Postuloval nov├ę my┼ílienky, ktor├ę sa ─Źasom priamym sk├║man├şm presne potvrdili.

Za─Źiatkom 70-tych rokov zhotovil pozl├íten├║ plaketu s vyobrazen├şm sol├írneho syst├ęmu, ale aj fig├║r mu┼ża a ┼żeny, ktor├ę ako spr├íva pre mimozem┼í┼ąanov putuj├║ od roku 1972 a 1973 pripevnen├ę na sond├ích Pioneer 10 a Pioneer 11 vesm├şrom. Spolu so svojou ┼żenou Ann Druyan zhotovil nesk├┤r aj zlat├║ plat┼łu, ktor├í ako audiovizu├ílny odkaz mimozemsk├Żm civiliz├íci├ím putuje vesm├şrom na medzihviezdnych sond├ích Voyager 1 a Voyager 2 vypusten├Żch v roku 1977. V dne┼ín├Żch d┼łoch sa nach├ídzaj├║ sondy u┼ż za hranicami na┼íej Slne─Źnej s├║stavy. ԜǴŞĆ

Mo┼żno raz v ─Ćalekej bud├║cnosti nejak├í mimozemsk├í civiliz├ícia ­čŤŞ tento odkaz n├íjde a pozrie si 115 obr├ízkov i vypo─Źuje zvukov├║ nahr├ívku pozdravov v 55 jazykoch i 90 min├║t hudby r├┤znych kult├║r istej zabudnutej civiliz├ície poch├ídzaj├║cej z mali─Źkej plan├ęty niekde na okraji Mlie─Źnej dr├íhy - ak na to bud├║ ma┼ą samozrejme ur─Źen├ę zmyslov├ę org├íny a bud├║ vedie┼ą tento anal├│gov├Ż sign├íl z LP-─Źka rozl├║┼íti┼ą.

Spoiler Alert: Kto videl film Starman (z 1984 so skvel├Żm Jeffom Bridgesom) vie, ┼że u┼ż tento odkaz ist├í inteligentn├í mimozemsk├í civiliz├ícia ­čĹŻ objavila a nav┼ít├şvila n├ís. ­čśŐ

Carl sa zaradil medzi hlavn├ę postavy svetov├ęho astronomick├ęho a astronautick├ęho v├Żskumu a stal sa naj├║spe┼ínej┼í├şm vedeck├Żm autorom v hist├│rii Spojen├Żch ┼át├ítov. ­čôÜ Publikoval takmer ┼íes┼ąsto vedeck├Żch ─Źi vedecko-popul├írnych publik├íci├ş a vydal alebo sa spolupodielal pri vydan├ş vy┼íe 20 knih, z ktor├Żch niektor├ę nap├şsal spolu so svojou ┼żenou Ann.

Ve─żmi ├║spe┼ínou bola vo─żn├í kni┼żn├í tril├│gia, ktor├í za─Źala knihou ­čôś "St├şny zapomenut├Żch p┼Öedk┼»" o p├┤vode n├ís ─żud├ş a na┼íom ─Ćal┼íom smerovan├ş, nasledovan├í knihou ­čôŚ "Draci z r├íje" o evolu─Źnom v├Żvoji ─Źloveka so zameran├şm na v├Żvin inteligencie, za ktor├║ dokonca z├şskal prest├ş┼żnu Pulitzerovu cenu ÔŁŚ Trojicu uzavrela kniha ­čôÖ "Testament: Miliony milion┼»" o ohromnej kr├íse sveta a na┼íom necitlivom spr├ívan├ş sa k nemu. V┼íetky tri vy┼íli v ─Źeskom preklade.

Medzi jeho zn├íme liter├írne diela patr├ş aj rom├ín Kontakt o prvom kontakte s cudzou inteligentnou mimozemskou rasou, ktor├í n├ím poslala r├ídiovo pl├íny na postavenie "kozmickej br├íny" k spojeniu sa s touto civiliz├íciou. Ako kontaktn├í osoba je vybran├í pr├íve hlavn├í hrdinka Ellie Arroway. ­čĹĘÔÇŹ­čÜÇ T├í je v┼íak ako ateistka - ktor├í nereprezentuje v├Ą─Ź┼íinu ─żudstva veriacu v nejak├║ bo┼żsk├║ bytos┼ą - na posledn├║ chv├ş─żu stiahnut├í zo zoznamu adeptov na prv├Ż kontakt. ─Äal┼í├şm pr├şkladom fundament├ílneho n├íbo┼żensk├ęho fanatizmu je sabot├í┼ż, ktor├║ vykon├í jeden z protestuj├║cich fanatikov, ktor├Ż ver├ş, ┼że ─Źlovek stavbou br├íny prekra─Źuje Bohom ur─Źen├ę miesto vo Vesm├şre.

Na mot├şvy tohto rom├ínu bola v roku 1997 nato─Źen├í skvel├í rovnomenn├í filmov├í adapt├ícia s Jodie Foster v hlavnej ├║lohe. Film z├şskal ocenenie Hugo ­čĆć a kto ho e┼íte nevidel, nech ani ne─Ź├şta ─Ćalej a hne─Ć si t├║to inteligent├║ scif├írnu ide pozrie┼ą. ­čô║

Carl sa nane┼í┼ąastie sfilmovania nedo┼żil. Zomrel po─Źas produkcie, rok pred jeho zverejnen├şm. ­čśą Na konci filmu povie doktorka Arroway sl├ívnu Carlovu vetu "Ak by boli ─żudia jedinou ┼żivou formou vo vesm├şre, tak by to bolo ohromn├ę plytvanie priestorom."

Film sa od knihy l├ş┼íi vo viacer├Żch bodoch, tak┼że sa nebudete nudi┼ą, ak u┼ż jedno z toho pozn├íte.

Ako propag├ítora vedy v┼íak Carla najviac presl├ívil dokument├írny seri├íl Kozmos, ÔşÉ ktor├Ż bol v roku 1980 priam nad─Źasov├Ż. Ani dnes nestr├íca na aktualite (aj ke─Ć ─Źasto poukazuje na studen├║ vojnu) a Sagan v ┼łom pon├║ka obrovsk├ę mno┼żstvo zauj├şmav├Żch inform├íci├ş o na┼íom kozme, ­čîî ktor├ę V├ís ur─Źite prekvapia. Dokument z├şskal dve ocenenia Emmy a bol vysielan├Ż v 60 krajin├ích sveta. Zo Sagana urobil pop-kult├║rnu ikonu.

Ak chcete, pozrite si kr├ítky zostrih (zo 7. a 8. ─Źasti) https://bit.ly/3k7aNFy v ktorom je obsiahnut├ę Saganove humanistick├ę posolstvo ─żu─Ćom a poh─żad na obdobie vzniku vedy v antickom Gr├ęcku. O tom, ako si musela veda postupne a n├íro─Źne prebojova┼ą cestu cez t┼Ľne n├íbo┼żensk├ęho dogmatizmu. ­čĹŹ

Kompletn├Ż seri├íl (v┼íetky diely) si viete pozrie┼ą online napr├şklad na mojevideo.sk (h─żadajte "Carl Sagan - Cosmos" z kan├ílu rozumnedovody).

Z├írove┼ł s dokumentom vznikla aj kniha Kosmos ­čôĽ s rovnak├Żm obsahom (vy┼íla aj ─Źesky), ktor├í sa ihne─Ć stala bestsellerom a spolu sa jej predalo vy┼íe 5 mili├│nov kusov a z├şskala cenu Hugo. ­čĆć Cie─żom Sagana bolo sprostredkova┼ą komplexn├ę vedeck├ę my┼ílienky ─żahk├Żm sp├┤sobom ka┼żd├ęmu, kto bol ochotn├Ż sa nie─Źo nau─Źi┼ą.

Na knihu Kozmos nadv├Ązoval nesk├┤r kni┼żn├Ż sequel ­čôś nazvan├Ż "Pale blue dot", z ktor├ęho som p├ír skvel├Żch cit├ítov uviedol v mojom blogu o ­čîÄ "Malej bledomodrej bodke" https://bit.ly/36f6OlB

V roku 1981 bol Carl menovan├Ż "Humanistom roka" - ocenen├şm, ktor├ę vyd├íva Americk├í Humanistick├í Asoci├ícia. ─Żudstvo pre neho nebolo Bohom vyvolen├Żm mazn├í─Źikom. Boli sme v├Żsledkom kozmick├Żch z├íkonov, ktor├ę n├ím umo┼żnili vznikn├║┼ą. ─îasto varoval pred tendenciou ─żudstva smerova┼ą k antropocentrizmu - vyzdvihovania sa nad v┼íetk├Żm ostatn├Żm a bojoval za etick├ę zaobch├ídzanie so zvieratami. ­čÉľ­čÉä­čÉĽÔÇŹ­čŽ║

Jeho naturalistick├Ż poh─żad na svet bol cite─żn├Ż vo v┼íetk├Żch jeho dielach.

"Kozmos je v n├ís. Sme vytvoren├ş z hviezdneho prachu. My sme tou mo┼żnos┼ąou, ako si vesm├şr dok├í┼że uvedomi┼ą s├ím seba."

Carl s├ím seba ozna─Źoval za agnostick├ęho ateistu. Nevylu─Źoval existenciu vy┼í┼íej moci, no nevidel nutnos┼ą jej existencie a hlavne ned├┤veroval zdrojom "poznania", ktor├ę vyu┼ż├şvali organizovan├ę n├íbo┼żenstv├í:

"Iba vrav├şm, ┼że ak n├ím chcel Boh posla┼ą spr├ívu a starovek├ę spisy ­čôť boli jedinou mo┼żnos┼ąou na ktor├║ pri┼íiel, tak to mal svoju pr├ícu odvies┼ą lep┼íie." (Dr Arrowayov├í v Kontakte)

"Ak je boh v┼íemocn├Ż a v┼íevediaci, tak pre─Źo nevytvoril vesm├şr, ktor├Ż by bol od po─Źiatku tak├Ż, ako ho chcel? Pre─Źo st├íle nie─Źo napravuje a je s nie─Ź├şm nespokojn├Ż? ­čĄŽÔÇŹÔÖé´ŞĆ Jedn├í vec je z Biblie jasn├í: biblick├Ż Boh je nedbanliv├Ż tvorca. Nie je dobr├Ż v dizajnovan├ş a nie je dobr├Ż ani v realiz├ícii. Ak by mal konkurenciu, hne─Ć by vypadol z hry." (Sol Hadden v Kontakte)

"N├ízor na boha ako nadrozmern├ęho belocha s dlhou bradou, ktor├Ż sed├ş na nebesiach a zauj├şma sa o p├íd ka┼żd├ęho vrab─Źeka je smie┼ína. Ak v┼íak uva┼żujeme o bohu ako o fyzik├ílnych z├íkonoch ur─Źuj├║cich fungovanie vesm├şru, ­čôÉ tak potom tak├Ż boh existuje. Tak├Ż boh je v┼íak emocion├ílne neuspokojiv├Ż... ned├íva ve─żmi zmysel modli┼ą sa napr├şklad k tak├ęmu z├íkonu gravit├ície." ­čî│­čŹÄ (zo Scientists & Their Gods)

Jedno z jeho mnoh├Żch pekn├Żch zamyslen├ş o stvorite─żovi a jeho filozofickej neobh├íjite─żnosti:

"Ak je v┼íeobecn├í predstava Ve─żk├ęho tresku nasledovan├ęho expanziou vesm├şru spr├ívna, tak sa m├┤┼żeme p├Żta┼ą, ─Źo predbiehalo t├║to udalos┼ą? Bol vesm├şr bez hmoty a t├í nejako vznikla? Ako k tomu do┼ílo? Mnoho kult├║r si vytvorilo vlastn├ę odpovede o tom, ┼że boh ─Źi bo┼żstv├í tento vesm├şr stvorili z ni─Źoho. Ak v┼íak chceme na t├║to ot├ízku odpoveda┼ą zodpovedne, mus├şme si polo┼żi┼ą ─Ćal┼íiu ot├ízku: Odkia─ż sa vzal Boh? Ak sa rozhodneme, ┼że je to nezodpovedate─żn├í ot├ízka, tak pre─Źo to nezjednodu┼íi┼ą a nepoveda┼ą, ┼że vznik vesm├şru je nezodpovedate─żn├í ot├ízka?! Alebo ak povieme, ┼że Boh v┼żdy existoval, pre─Źo aj to nezjednodu┼íi┼ą a nepoveda┼ą, ┼że vesm├şr v┼żdy existoval?! Stvorenie nie je potrebn├ę, ak tu vesm├şr v┼żdy bol. Nie s├║ to ─żahk├ę ot├ízky. Kozmol├│gia n├ís stavia tv├írou v tv├ír najv├Ą─Ź┼í├şm z├íhad├ím, ktor├Żch ot├ízky boli kedysi rie┼íen├ę iba v n├íbo┼żenstv├ích a m├Żtoch." (Cosmos) ­čĹî

Organizovan├ę n├íbo┼żenstv├í postaven├ę na dogm├ích ho tr├ípili a bol z├ísadne proti nim:

"Mikrobiol├│gia a meteorol├│gia dnes vysvet─żuj├║ to, ─Źo bolo len pred p├ír storo─Źiami hodnoten├ę ako dostato─Źn├Ż d├┤vod na usmrtenie ┼żien up├ílen├şm." ­čöą (The Demon-Haunted World)

"Hlavn├ę svetov├ę n├íbo┼żenstv├í si navz├íjom odporuj├║. Preto nem├┤┼żu by┼ą v┼íetky pravdiv├ę ÔŁŚ ─îo v┼íak ak sa v┼íetky m├Żlia? T├í mo┼żnos┼ą tu je. Mala by n├ís zauj├şma┼ą pravda, v┼íak?! Sp├┤sob, ak├Żm sa ├║spe┼íne prepracova┼ą cez v┼íetky tieto r├┤znorod├ę tvrdenia, je osta┼ą skeptick├Ż. M├┤j skepticizmus vo─Źi va┼íim n├íbo┼żenstv├ím nie je v├Ą─Ź┼í├ş, ne┼ż skepticizmus vo─Źi nov├Żm vedeck├Żm my┼ílienkam, o ktor├Żch po─Źujem. No v na┼íej bran┼żi sa im vrav├ş hypot├ęzy a nie zjavenia ─Źi vnuknutia." (Dr Arrowayov├í v Kontakte)

Carl v├í┼ínivo propagoval vedeck├Ż skepticizmus a bojoval proti pseudovede. Vyzdvihoval vedeck├ę met├│dy ved├║ce k poznaniu a racionalitu. ­čžá Vravieval "Ja nechcem veri┼ą, ja chcem vedie┼ą."

Dok├ízal tvori┼ą ├║┼żasn├ę n├ízorn├ę pr├şklady na vysvetlenie ch├Żb v myslen├ş a argument├ícii.

V knihe ­čôĽ "The Demon-Haunted World" s podtitulom "Science as a candle in the dark" ­čĽ»´ŞĆ sa v kapitole "Dragon in my garage (drak v mojej gar├í┼żi)" ­čÉë zameria na t├Żch, ktor├ş tvrdia, ┼że Boh je nezistite─żn├Ż, nedekovate─żn├Ż a mimo n├í┼ího vn├şmania. Ak├Ż je teda rozdiel medzi tak├Żmto bohom a ┼żiadnym bohom? Ak├Ż je rozdiel medzi tak├Żmto bohom a drakom v Carlovej gar├í┼żi? Trochu viac som o tom p├şsal tu https://bit.ly/3l9GbVe 

V kapitole "Baloney detection kit (v├Żbava na detekciu t├íran├şn)" prezentuje n├ístroje na uvedomenie si najbe┼żnej┼í├şch argumenta─Źn├Żch a logick├Żch klamov - dev├Ą┼ą tipov pre spr├ívne uva┼żovanie (Okhamova britva, falzifikovate─żnos┼ą at─Ć) a dvadsa┼ą najbe┼żnej┼í├şch klamov (ad-hominem, argument z autority, argument z neznalosti at─Ć).

T├íto kniha v┼íak nevy┼íla zatia─ż v sloven─Źine a ani v ─Źe┼ítine

Jeho najzn├ímej┼í├şm v├Żrokom o kritickom myslen├ş je ur─Źite takzvan├Ż Saganov ┼ítandard: "Mimoriadne tvrdenia si vy┼żaduj├║ mimoriadne d├┤kazy."

Odpor├║─Źam si da┼ą medzi ob─ż├║ben├ę tieto dve vide├í s posolstvom od Carla, ktor├ę by ste si raz za ─Źas mali pre pripomenutie zopakova┼ą:

­čĹë Svetlomodr├í bodka - pekne vizu├ílne spracovan├í pocta Carlovi od ThinkingAtheist

https://youtu.be/mq-KHZi7aFY

­čĹë Kr├ítky film Cestovatelia ako Carlova v├şzia mo┼żnej expanzie ─żudstva v Slne─Źnej s├║stave

https://youtu.be/z9LuBgIiwAk

Na z├íver u┼ż iba poetick├ę slov├í jeho poslednej man┼żelky Ann Druyan o Carlovi: ­čĺľ

"Ke─Ć m├┤j man┼żel zomrel, tak z d├┤vodu, ┼że bol zn├ímy aj ako neveriaci ─Źlovek, sa ma ve─ża ─żud├ş p├Żtalo - a robia to ob─Źas a┼ż dodnes - ─Źi Carl zmenil svoje stanovisko na sklonku ┼żivota a za─Źal veri┼ą na posmrtn├Ż ┼żivot. Tie┼ż sa ma pravidelne p├Żtali, ─Źi si mysl├şm, ┼że ho e┼íte uvid├şm.

Carl ─Źelil svojej smrti s nepo─żavuj├║cou gur├í┼żou a nikdy neh─żadal ├║to─Źisko v il├║zi├ích ÔÇ╝´ŞĆ Trag├ędiou bolo, ┼że my sme vedeli, ┼że sa u┼ż nikdy znovu neuvid├şme. Neo─Źak├ívam, ┼że sa niekedy op├Ą┼ą s Carlom stretnem. ├Ü┼żasn├ę v┼íak je, ┼że sme boli spolu takmer dvadsa┼ą rokov a ┼żili sme s jasn├Żm vedom├şm vz├ícnosti a kr├ítkosti ┼żivota. Nikdy sme nez─żah─Źovali v├Żznam smrti predstieran├şm, ┼że je nie─Ź├şm in├Żm, ne┼ż posledn├Żm rozchodom. Ka┼żd├Ż moment spolo─Źn├ęho ┼żivota bol pre n├ís z├ízra─Źn├Ż...

To je to, ─Źo ma povzbudzuje a je pre m┼ła omnoho zmysluplnej┼íie. Toto je ove─ża d├┤le┼żitej┼íie, ako my┼ílienka, ┼że ho e┼íte niekedy uvid├şm. U┼ż som s n├şm bola. Videli sme jeden druh├ęho. Na┼íli sme jeden druh├ęho v tomto kozme a bolo to ├║┼żasn├ę." ­čĺĹ (2003 pre Skeptical Inquirer)

Svet by mohol by┼ą pln┼í├ş Carlov Saganov.