Bojovať proti radikálom alebo proti radikalizmu?

11.09.2021

Presne pred 20 rokmi sa mnohým otvorili oči a udalosti, ktoré zmenili svet boli jedným z motorov, ktoré naštartovali aj hnutie "nového ateizmu".

Pamätám si na tento deň pomerne dobre. Na vysokoškolskom internáte som práve zapojil novú telku a vyhľadal stanicu TA3, ktorá kvôli týmto udalostiam začala o niečo skôr so skúšobným vysielaním. To bol moment, kedy som zaregistroval toto "náboženstvo mieru".

Krátko po udalostiach napísal Sam Harris svoju knihu "Koniec viery" ako reakciu práve na tieto atentáty.

Na úvodných stranách opisuje hypotetický príbeh, v ktorom sa v autobuse plnom nevinných ľudí odpáli chlap s bombou pripevnenou na tele a množstvom klincov, guličiek z ložísk a jedu na krysy, aby dopad záhuby bol ešte účinnejší.

Vieme povedať niečo o tomto človeku na základe jeho činu? Vieme, či bol inteligentný? Či bol vzdelaný? Či bol populárny v škole? Či mal dobré zamestnanie?

Jeho správanie o ňom nič nevraví.

Prečo je však tak ľahké tipnúť si, aké vierovyznanie mal človek, ktorý spáchal tak hrozný teroristický útok vlastným odpálením na verejnosti medzi nevinnými ľuďmi?

Mnohí sa snažia preniesť vinu na konkrétne osoby. Únos lietadiel a útok na budovy WTC vraj neboli činom istého náboženstva. Údajne boli činom iba devätnástich ľudí. Nemáme vraj hádzať všetkých do jedného vreca.

To ani nerobíme!!!

Avšak treba poukázať hlavne na to, že PRÁVE to náboženstvo to tým 19 ľuďom spôsobilo!

Urobili by to tí muži aj bez presvedčenia, že západný svet je skazený, lebo sa neriadi pravidlami, ktoré spísal Mohamed v Koráne? Asi nie. Ich náboženstvo je to, čo ich k tomu viedlo. Čítanie ich "dokonalého" svätého písma, ktoré im dalo jasné názory a indície. A neboli to hlúpi ľudia - mali často vysokoškolské vzdelanie. Boli iba silne indoktrinovaní a verili, že robia správnu vec - len dobro pre tento svet. Svet, ktorý ich očami bol skazený a chceli ho napraviť podľa prianí ich stvoriteľa.

Radikáli sú presvedčení, že ich kniha je viac než čokoľvek iné, akýkoľvek zákon či pravidlo. V Koráne i Biblii nájdu na podporu ich zvrátených presvedčení až priveľa veršov. Tieto verše ich "ospravedlňujú" z ich činov a hľadajú sa tak ľahko.

Bojovať proti takým ľuďom je marná snaha. Prídu ďalší.

Treba preto hlavne poukazovať na ich náboženstvá, na nezmyselné doktríny a nie na jednotlivcov. Treba ukázať jasne, že náboženstvá sú ideologickým zdrojom nie len dobrého ale často aj zlého konania, ktoré je postavené na dogmách a oddanej poslušnosti a že praktiky, ktoré využívajú na presvedčovanie ľudí (hlavne sľubovanie nebeskej nikdy nekončiacej odmeny a vyhráženie sa večným zatratením) sú hlavné nástroje, ktoré dávajú odvahu takýmto teroristom a vedú ich k hrozným činom.

Práve 11. September nám jasne ukázal, že v otvorenom poukazovaní na zhubné účinky niektorých náboženstiev nemôžeme poľaviť.