Boh - zodpovedný za všetky naše úspechy.

21.05.2021

Táto definícia z obrázka je asi tá najvýstižnejšia definícia pojmu Boh, vychádzajúca z empirického pozorovania teistov. Nie, nie je to definícia vychádzajúca z pozorovania reality. Vychádza iba zo silne prevažujúcej PREDSTAVY väčšiny veriacich.

Čo z nej vyplýva?

Boh je VŽDY dobrý 💖 a preto za všetko dobré čo nás postihne sme mu vďační a velebíme ho. Čo je zlé, za to on URČITE nemôže!

🤦‍♂️ A ono to takto aj musí dopadnúť - v prípade, že vychádzate z axiómy (tvrdenia, ktoré sa už predom pokladá za pravdivé a nemenné), že Boh je dokonale dobrý. Potom Vám všetko začne zapadať práve do tejto prekrútenej logiky. A čo nezapadne, to musíte ako správny veriaci, buď ignorovať, alebo natrieskate ako dvojročných silný chlapček štvorčekový tvar do kruhového otvoru 🟦🕳️. Znásilnite teda všetky myšlienky natoľko, aby ste dostali uspokojivú odpoveď.

Neveríte? Tak sa na chvíľku ocitnite v koži takého štandardného teistu. Položte si otázky:

➡️ Čo sa stane pri nehode lietadla, kde všetci prežijú?

To je jasné. Velebíme pána za jeho lásku a dobrotu.

➡️ Čo sa stane ak prežije len jeden človek?

Velebíme pána za tento zázrak a záchranu jedinca.

➡️ Čo ak sa nezachráni nikto?

Tu sa naskytujú viaceré odpovede:

- Nebudeme o tom hovoriť. Bola to proste ľudská chyba.

- Boh je tentokrát záhadný a jeho cesty nevyspytateľné, no jeho plán s ľudstvom je na správnej ceste. K niečomu musela byť táto tragédia určite dobrá. My tu nie sme na to, aby sme chápali Božie činy (iba ak tie dobré - tie chápeme 🤨)

-Vyhovoríme sa, že za to všetko môžu buzny, ateisti a štetky, lebo ich zvrátenou slobodnou vôľou ničia tento svet. A Boh nemôže zasahovať do slobodnej vôle (iba keď, tak v Lurdoch. 🤔 Prípadne ak necháva vyhrávať v zápasoch či pomáha pri hľadaní stratených kľúčov) -

⚠️ Boh však za žiadnych okolností nemôže byť ten ZLÝ. Taká odpoveď sa neráta.

K tomu dokážu veriaci pridať "Zlo musí byť, aby sme mohli hodnotiť dobro." Avšak ako zvyčajne nesnažia sa hlbšie zamyslieť nad frázami, ktoré používajú (lebo to niekde počuli a znelo to tak pekne). 

Prvé, čo mi pri tomto výroku napadne je:

❓ "Prečo musí byť zlo aj nespravodlivé?" 

Nevedel by Boh trestať zlo spravodlivým spôsobom, aby ukázal, čo je zlo a ako je potrestané, a tým inšpiroval ľudí k páchaniu dobra? Napríklad by zlodeja pri vykrádaní obchodu zrazu trafil blesk ⚡ a vy by ste videli tú spálenú mŕtvolu a pochopili, aké zlé je kradnúť, aká zlá je konečná smrť a aké zlé je upratovať ugrilované mŕtvoly z cesty ⚱️ a preto by ste sa vyvarovali takémuto konaniu. Zlo páchané ľuďmi by bolo pochopené a zároveň hneď aj potrestané.

Toto by bol spravodlivý Boh a nie ten, čo odkáže:

👉 "Tak doznásilňuj tú mladú slečnu, ja si počkám. Neponáhľaj sa. Uži si ešte pár desaťročí život a potrestám ťa až potom. Ja zatiaľ ostanem inkognito. Jedine, že by si na sklonku života oľutoval svoje hriechy. To by som ti ešte vedel odpustiť a prijať ťa do nebeského paláca, lebo já som dobrotivý."

🧐 Na všetko toto sa dá pozrieť rovnako úplne z opačného konca. Prevráťme si toto teistické tvrdenie a použijeme rovnakú argumentačnú "logiku", len s inou axiómou:

‼️ Čo ak by sme však prišli s tvrdením, že Boh je apriori zlý a lietadlo malo havarovať, lebo ho z nudy či zlomyseľnosti sabotoval? Avšak nejaký ten pilot s pošahanou slobodnou vôľou to všetko zachránil? Čo ak sme ihriskom pre psychicky labilného Boha, ktorý si vytvoril hru "svet" a posiela na nás pliagy, morové rany, prírodné katastrofy a baví sa na tom, ako sa úmorne z toho snažíme dostať a prejsť do ďalšieho levelu? Čo ak humanizmus, racionalita, altruizmus a empatia sú našimi zbraňami v tejto hre proti božím zámerom? 🤔

S takýmto náboženstvom neprišiel zatiaľ nikto. Prečo?

LEBO SME SI NAHOVORILI PREDSA, ŽE BOH JE DOBRÝ !!!