Bart Ehrman

15.06.2020

Zdá sa Vám, že je nemožné, aby sa silne presvedčený fundamentálny kresťan zmenil na ateistu? Bart Ehrman je jedným zo skupiny ľudí, ktorí to dokázali. Spolu s Mattom Dillahuntym (z ateistickej show Atheist Experience) a Danom Barkerom (bývalým kňazom a zakladateľom The Freedom from Religion) patrí Bart do trojice mnou najobľúbenejších ateistov, ktorí sa z FUNDAMENTÁLNEJ viery v Boha dostali až k ateizmu a jeho verejnej propagácii. 

Nehovorím teraz o kresťanoch, akými som bol napríklad aj ja - bežným do kresťanstva vychovaným katolíkom, ktorý síce pravidelne navštevoval bohoslužby a snažil sa veriť tomu, čo mu autority nahovorili, no ktorému akosi nikdy úplne tie "biblické pravdy" nesedeli v prepojení s reálnym svetom.

Hovorím tu o fundamentálnych, až fanatických kresťanoch, ktorí žili svätým písmom a dokonca zažili druhé prerodenie, tzv. dotyk Boha či podobné transcendentné zážitky a chceli sa stať (alebo sa aj stali) kňazmi či teológmi v snahe priblížiť sa Bohu čo najviac (niečo ako náš pán minister Krajčí).

Je to teda možné. Musí to však byť človek, ktorý je síce na jednej strane silne veriaci, no jeho myseľ je stále otvorená hľadaniu pravdy a je schopná zmeniť postoj, keď je konfrontovaná faktami. Tých ľudí zase nie je až tak veľa, ako by si človek prial - no existujú.

U všetkých troch spomínaných pánov šlo pri ceste prerodu pôvodne o úplne iný cieľ - o upevnenie ich viery a utvrdenie istoty o existencii ich Boha hľadaním hlbšej pravdy. Avšak práve intenzívnym štúdiom Biblie, teistických argumentov a analýzou svojich presvedčení sa ich cesta k upevňovaniu viery dostala do presne protiležiaceho cieľa. Uvedomili si, že nemajú dobrý dôvod k pokračovaniu v doterajšom náboženskom presvedčení. Samozrejme nejednalo sa o prebudenie do reality zo dňa na deň, ale o veľmi postupný a zdĺhavý prerod, ktorý často trval dlhé roky.

Človek by si myslel, že takého človeka nie je možné zmeniť, lebo ako vraví Carl Sagan "Nedokážete presvedčiť veriacich, lebo ich viera nie je založená na dôkazoch, ale na hlboko zakotvenej potrebe v niečo veriť." Preto teistu, ktorý nemá záujem hľadať pravdu a nie je ochotný zmeniť svoj postoj naozaj nemá cenu konfrontovať.

Existujú však hlboko presvedčení teisti, ktorí pokladali svoju vieru za racionálny spôsob uvažovania a ktorí sa iba potrebovali na svet pozrieť z iného uhla, ktorý im často bol upieraný či okolím obmedzovaný a dať im čas dozrieť.

Bart Ehrman je jedným z najznámejších a svetovo najuznávanejších novozákonných historikov a je zároveň ateistom. Ako silne presvedčený kresťan veriaci, že Biblia je doslovným slovom Božím sa ju rozhodol študovať v pôvodných jazykoch. Začal sa teda učiť starú gréčtinu, hebrebrejčinu a ďalšie biblické i súčasné jazyky. Postupne začal chápať, že z tisícok zachovaných starých kópií nie sú žiadne dve identické a navyše obsahujú mnoho protirečení a chýb a že sú vlastne iba výtvorom veľkého množstva obyčajných ľudí s ich dobovým pohľadom na svet. Žiadne Božie slovo, ako tomu veril doposiaľ.

Prešiel si dlhou traťou od fundamentalistu cez liberálneho kresťana a dnes sa najradšej označuje za "šťastného agnostika". Pri otázke o viere v Boha či božstvo Vám dá jasnú odpoveď - nie, neverí v nadprirodzené entity a jasne a otvorene povie, že už nie je kresťanom.

Bart je profesorom na University of North Carolina v americkom Chapel Hill priamo v centre Bible Belt, kde sú koncentrovaní najhorlivejší protestantskí kresťania, z ktorých väčšina verí v doslovné znenie Biblie a jej neomylnosť (vrátane kreacionizmu mladej Zeme). Študentov teda dosť šokuje, že pri výbere jeho predmetov sa zrazu ocitli vo svete vedy a histórie založenej na faktoch, čo je značne iný prístup k tomu čo poznali doposiaľ - teológii z kostolov a nedeľných škôl.

Je veľmi populárny a verejne známy historik, ktorý bol pozývaný do bezpočtu debát, dokumentov a relácií na staniciach CNN, Discovery Channel, History Channel, National Geographic, BBC atď. Jeho knihy sú prekladané do 27 jazykov a za svoje publikácie i učiteľskú prácu dostal množstvo ocenení. Je doslova rokovou hviezdou výskumu histórie kresťanstva.

Bartove knihy, prednášky, debaty a tiež jeho blogy sú pre mňa priam "darom z nebies" a naučili ma o Novom Zákone a jeho zákulisí veľmi veľa.

Videá z diskusií, prednášok či prezentácií kníh na youtube sú ľahkým ale veľmi informatívnym úvodom a odporúčam nimi začať (jediné video so slovenskými titulkami čo som našiel je toto o problémoch so vzkriesením Ježiša https://www.mojevideo.sk/.../bart_d_ehrman_problem_so...).

Jeho veľmi úspešné knihy pre laickú verejnosť idú výraznejšie do hĺbky a ja sa od nich nikdy neviem odtrhnúť. Bart je aktívny aj pri písaní blogov, ktoré už niekoľko rokov uverejňuje na ehrmanblog.org (a výnos z toho, čo získa od prihlásených užívateľov v plnej miere využíva na dobročinnú pomoc!!!). Tieto blogy sú aktuálnym pohľadom na novozákonný výskum a doplnením k rôznym témam pre fajnšmekrov.

Často keď sa na výskum Barta Ehrmana odvolávam v mojich článkoch či diskusiách, napíšu mi teisti (tí zbehlejší), že sa orientujem len na názory kritických historikov a mal by som citovať aj iných novozákonných učencov. Ono je to tak - videl som obrovské množstvo debát medzi Bartom a jeho oponentami, ktorí majú na zázraky a Ježiša viac teistický názor. Veľmi dobre poznám ich stanoviská. Ja však uprednostňujem závery postavené na vedeckých faktoch historika, než tie založené na domýšľaných názoroch teológov. Preto aj pri štúdiu Starého zákona uprednostňujem práce napr. prof. Francescy Stawrakopolou, než názory židovských rabínov.

Rozdiel medi historikom a teológom je totiž v tom, že historik je vedec, ktorý príjme záver, nech už je akýkoľvek, ak popisuje skutočnosť najlepšie. Teológ na opačnej strane má svoj už vytvorený a pevný svetonázor (napr. axiómu, že Boh existuje a že Ježiš je synom Božím, ktorý sa prišiel za nás obetovať) a s týmto nedotknuteľným počiatočným tvrdením pristupuje k faktom - ignoruje, prekrúca a formuje všetky poznatky až do nepožívateľných vysokonepravdepodobných bludov, ktoré často vyžadujú až akceptovanie zázrakov na ich vysvetlenie.

Dnešné video o životnej ceste Barta Ehrmana je krátkym zostrihom z pripravovaného dokumentu "The Search - Manufacturing Belief", ktorý by mal byť prístupný od zajtra, 16.6.2020 na amazone a apple tv. Vystupujú v ňom okrem Barta Ehrmana aj ďalší významní ateisti, ako Richard Dawkins, Sam Harris, Daniel Dennett či Anil Seth (k filmu sa dostaneme niekedy nabudúce).

Aj keď je Bart veľmi úspešným autorom a jeho knihy sa (aj napriek dosť špecifickej téme) dostávajú do zoznamu bestsellerov New York Times, naše nakladateľstvá od neho prekladajú a vydávajú len tie najmenej kontroverzné knihy, ktoré sú až príliš úzko-špecializované. Tie nie sú zlé, no nie sú ani zďaleka tak významné a obohacujúce, ako napríklad jeho bestsellery "Misquoting Jesus", "How Jesus became God" či "Triumph of Christianity", ktoré patria k mojim obľúbeným.

Niektoré témy som už v mojich blogoch rozoberal a určite sa dostanem aj k ďalším, ktoré Bart rozpitváva v jeho knihách, preto o tomto profesorovi určite nečítate z týchto stránok naposledy. Na záver už len zoznam a stručný popis ku knihám, ktoré vysoko odporúčam do pozornosti.

Knihy, ktoré vyšli v slovenčine alebo češtine:

- Stratené evanjelium Judáša Iškariotského

- Peter, Pavol a Mária Magdaléna

- Da Vinciho kód. Pravda a fikcia, ku ktorej som recenziu písal tu


Osem najlepších kníh od Barta Ehrmana (v angličtine):

- Misquoting Jesus - The Story Behind Who Changed the Bible and Why / 2005

Kto menil Bibliu a prečo? Bartov bestseller pojednáva o tom, ako sa prvé novozákonné rukopisy postupne menili, či už zámerne alebo náhodne a aký vplyv to malo na chápanie Ježišovho posolstva. Prečítajte si o tom viac aj tu.

- God's Problem - How the Bible Fails to Answer Our Most Important Question - Why We Suffer / 2008

Otázka prečo trpíme ak existuje Boh a ako sa k tomu stavia Biblia zamestnávala Barta natoľko, že vďaka nej prestal byť kresťanom a stal sa agnostickým ateistom. Utrpenie, nespravodlivosť, hriech, odplata a hnev. V knihe sa dozviete viac. 

- Jesus, Interrupted - Revealing the Hidden Contradictions in the Bible And Why We Don't Know About Them / 2009

Biblia je plná protirečivých tvrdení. Mnohí historici a odborníci venujúci sa štúdiu biblických textov o nich vedia. Prečo však o nich nevedia bežní kresťania?

- Forged - Writing in the Name of God. Why the Bible's Authors Are Not Who We Think They Are / 2011

Kniha pojednáva o tom, prečo neboli autori evanjelií tí, ktorých mená stoja v ich titulkoch, teda Matúš, Marek, Lukáš a Ján a ktoré z ďalších novozákonných dokumentov uvádzaných pod menami ako Peter či Pavol mohli či nemohli byť písané týmito autormi. Kto ich falšoval a prečo?

- How Jesus Became God - the Exaltation of a Jewish Preacher from Galilee / 2014

Ak chcete vedieť, ako sa do učenia cirkvi v prvých storočiach dostala dogma o božskosti Ježiša, prečítajte si túto knihu. Prví kresťania mali totiž iný názor a netvrdil to o sebe ani Ježiš. Ako sa teda stal z kazateľa z Galilejskej oblasti Boží syn?

- Jesus Before the Gospels - How the Earliest Christians Remembered, Changed and Invented Their Stories of the Savior / 2016

O ústnom tradovaní prvých príbehov o Ježišovi medzi kresťanskými sektami. O problémoch a chybách pri zapamätávaní, opakovaní a predávaní informácie medzi prvými kresťanmi. Aký bol teda pohľad na Ježiša prvé desiatky rokov pred spísaním prvých evanjelií? Prečítajte si o tom viac aj tu.

- The Triumph of Christianity - How a Forbidden Religion Swept the World / 2018

Ako sa z malej kresťanskej sekty stalo dominantné náboženstvo západného sveta? Čo bolo potrebné k tomu, aby sa za štyri storočia rozrástlo z dvadsiatich židov na náboženstvo s takmer tridsiatimi miliónmi nasledovateľov? Aká brilantná sociálna stratégia stála za triumfom kresťanstva?

- Heaven and Hell - A History of the Afterlife / 2020

Najnovšia kniha pojednáva o tom, odkiaľ sa idea neba i pekla vlastne nabrala a prečo pretrvala. Takmer tri štvrtiny američanov verí na doslovné nebo a viac než polovica aj na peklo. Starý zákon však o nich nič nevraví a Ježiš učil tiež niečo iné, ako si to mnohí predstavujú.