Aron Ra

15.10.2020

V dnešný deň 15. Októbra - avšak v inom roku - sa narodil istý ateista, ktorý je známy tým, že to Bohu a náboženstvám vôbec nedaruje. Nie, nemyslím tým existencialistu Nietzscheho, ktorý vyhlásil "Boh je mŕtvy" a ktorý sa rovnako narodil v dnešný deň.

Spomínaným oslávencom je americký ateistický aktivista Aron Ra - formálne známy pod menom L. Aron Nelson, ktorý dnes oslavuje 58. narodeniny. Mnohým ateistom asi bude jeho meno niečo vravieť.

Patrí do skupinky verejných zástancov ateizmu a obhájcov zdravého rozumu, ktorí sa vo svojom voľnom čase rozhodli "militantne bojovať" proti poverčivosti, spiatočníckosti, nepodloženej viere a pavedeckým bludom. Takíto uvedomelí ateisti intenzívne "bojujú" v prvej línii prostredníctvom blogov, vlogov, prednášok, diskusií a debát. Používajú silné slová a často nimi hlboko rania city náboženských fanatikov mysliacich si, že ich náboženstvá sú nedotknuteľné a búrajú im ich vzdušné zámky plné falošných nádejí.

Malý Aron vyrastal v mormonskej rodine, no už od mladého veku začal byť skeptický voči vlastnému náboženstvu. 🧠 Študoval paleontológiu a vďaka jeho skvelému prehľadu v tomto odbore sa často venuje vo svojich prednáškach či videách práve vyvracaniu kreacionistických pseudo-vedeckých argumentov (v Texase stále veľmi rozšírený názor na vznik sveta). Na konte má už aj knihu nazvanú "Foundational Falsehoods of Creationism".

Okrem toho produkuje ako aktívny vloger, podcaster a verejný speaker množstvo materiálu všeobecne o voľnomyšlienkárstve, ateizme, skepticizme a propagácii vedy. Na youtube má jeho kanál štvrť milióna odberateľov a okrem vlastných videí ho často môžete vidieť / počuť aj ako hosťa rôznych diskusných show či podcastov.

Vystupoval v debatách proti najznámejším propagátorom kreacionizmu akými sú napr. Ray Comfort (aka Banana man 🍌 - www.sekularne-nebo.sk/l/bananaman/), Don McLeroy či dokonca Kent Hovind.

Do roku 2017 bol Aron prezidentom Atheist Alliance of America.

Spolu s dvoma ďalšími známymi ateistickými aktivistami Mattom Dillahuntym (z Ahteist Experience) a Sethom Andersom (z Thinking Atheist) sa v roku 2014 vydali na turné po USA a Austrálii pod názvom "Unholy Trinity" (nesvätá trojica). Upútavku na Tour (skôr zostrih výrokov trojice) si môžete pozrieť napríklad tu https://youtu.be/bqxRkf2lgzQ

Vo Februári 2020 dokonca podnikli pokračovanie tohto úspešného turné pod názvom "The Unholy Trinity Reunion Tour".

Pre tých, čo sa nechcú hrabať anglickými videami na youtube, v ktorých Aron do špiku kostí rozpitváva náboženské tvrdenia, tu hodím aspoň zopár jeho vydarených výrokov:

👇

"Všetky náboženské viery spadajú do jednej z dvoch kategórií: nejednoznačne pravdivé alebo jednoznačne nepravdivé."

"Kresťania si myslia že sú utláčaní, keď im nie je dovolené utláčať ostatných."

"Vždy, keď počujem niekoho povedať, že len ľudia majú starostlivú myseľ, milujúce srdce či súcitnú dušu, pomyslím si, že tá osoba asi nikdy nevlastnila psa alebo nepoznala slony."

"Nezáleží na tom, čomu veríš. Hlavne na čom záleží je, prečo tomu veríš a ako vieš preukázať pravdivosť toho, čomu veríš."

"Keď mi povieš, že sa za mňa pomodlíš, tak môžeš kľudne rovnako povedať, že napíšeš za mňa list poondiatemu Santovi."

"Náboženská viera je nepodložené tvrdenie o nemožnom závere presadzované s nerozumným presvedčením."

"Jediný rozdiel medzi zázrakmi a kúzlami je v tom, kto ich robí."

"Viera v kreacionizmus je formou náboženského extrémizmu, ktorá vyžaduje nepochopenie vedy i ignorovanie reality."

"Nazývajú ma arogantným preto, lebo si myslím, že som len bezvýznamným krátkym okamihom... Iba mrknutie kozmického oka, ktoré tu bolo už dávno predo mnou a nebude si ma ani dlho pamätať. Pre toto ma pokladajú za povýšeneckého, avšak kresťan, ktorý tvrdí, že je dôvodom, prečo existuje celý vesmír, je údajne vo svojej ideológii pokorný."