Ako na jehovistov a mormonov?

19.12.2020

Misionárska činnosť "z dverí do dverí" 🚪🚶‍♂️🚪 nie je typická len pre Svedkov Jehovových, ktorí sú na Slovensku týmto preslávení, no stretnúť sa u nás môžete aj s niekoľkými Mormónmi. Pár z nich sa zatúlalo aj na Slovensko a propagujú svoju amerikanizovanú verziu Ježišovho príbehu. Väčšinou ide o 18 ročných chlapcov v naškrobených košeliach s kravatami, 👔 ktorí si na svoju misionársku činnosť šporili dlhé roky a pred odchodom do sveta strávili rok intenzívnou prípravou na všetky otázky.

Tak či tak, je propaganda práve touto formou návštev typická pre tieto i niektoré ďalšie kresťanské denominácie.

🗨️ Ak Vás preto najbližšie zastavia na ulici či oslovia pri dverách Vášho domu práve takéto páriky božích poslov s naučenými frázami a nebudete mať chuť sa s nimi veľmi baviť, skúste napríklad jednu z nasledujúcich desiatich odpovedí na ich katalógové otázky a máte šancu sa ich rýchlo zbaviť:

1. "Môžme sa na chvíľku porozprávať o Bohu?"

👉Jasné. A čo by ste o ňom chceli vedieť?

2. "Nenašli by ste si pane minútku na rozhovor o Slove Božom?"

👉 Prepáčte, no som ateista a určite by som potreboval viac než minútku, aby som VÁM poriadne vysvetlil Bibliu.

3. "Už ste našli Ježiša Krista?"

👉To ste ho už zase stratili?

4. "Mohli by sme sa s Vami porozprávať o skvelom pocite z Ježišovej prítomnosti?"

👉 Chodím snáď ja klopať na Vaše dvere a rozprávať Vám o mojom skvelom pocite z vína a sexu?

5. "Pane, máme pre Vás dobrú správu o tom, ako Ježiš zomrel aby nás zachránil a ponúkame Vám knihu, ktorá Vám o tom povie viac."

👉 Ja mám pre Vás lepšiu správu. Hviezdy zomreli, aby ste mohli žiť a mám pre vás knihu fyziky, aby ste pochopili, ako tento svet v skutočnosti funguje.

6. "Ježiš zomrel za Vaše hriechy pane. Všetko nájdete v Biblii."

👉 Prečo ste mi prezradili koniec knihy? Ja som ju ešte nedočítal a teraz ste ma tým spoilerom obrali o napínavý príbeh.

7. "Sme tu, aby sme Vám pomohli."

👉 Skvelé. Potreboval by som povysávať a poumývať riad čo sa mi tu kopí už niekoľko dní.

8. "Chceme Vám niečo povedať o zmysle života."

👉 Teraz ste ma stretli po prvýkrát, mlieko vám steká ešte po brade a chcete mi nahovoriť, že máte dosť životných skúsenosti a znalostí o mne na to, aby ste rozhodli čo má byť zmyslom môjho života?

9. "Staňte sa členom našej cirkvi."

👉 Už zase? Veď ma nedávno vyhodili. To už vážne viete zrušiť moju exkomunikáciu? A už im nebude vadiť keď budem opäť piť alkohol, fajčiť, nezáväzne sa stýkať so ženami, pozerať porno a neodvádzať povinných 10% z príjmu?

10. "Mohli by sme sa chvíľku porozprávať o téme, čo Vás URČITE bude zaujímať...?"

👉 Jasné len poďte ďalej. Takže počúvajte pozorne, ono je o s ateizmom tak, že ľudia často nechápu, že to nie je žiadna viera, žiadne náboženstvo a ani presvedčenie o neexistencii Boha. A už vôbec nie nenávisť voči Bohu či bohom. Ateizmus podľa definície je odmietanie tvrdení teistov o jeho existencii... Ehm, kľudne si sadnite. Bude to trvať dlhšie. ... Čiže, ateizmus je iba odmietanie viery bez podložených dôkazov. Viera sama o sebe totiž nie je relevantným zdrojom poznania a keďže množstvo nepodložených vier sa navzájom vylučuje, musí existovať objektívny spôsob dokázania pravdivosti tvrdenia. ... Haló, prečo vstávate. Len seďte a dávajte pozor... Takže, kým toto tvrdenie............

😏 Ak však budete mať náhodou pri stretnutí takéhoto páriku dobrú náladu a kopec zvyšného času, skúste ich pozvať na kávu ☕ a kľudne ich popočúvať. Možno budú sami šokovaní, lebo sa im to doteraz ešte nestalo a stratia reč. 😲😲

Vysvetlite im, že ateizmus či agnosticizmus nebráni človeku byť dobrým a že aj napriek tomu, že Vás na základe učenia ich cirkvi odsudzujú k večným mukám a zatrateniu v pekle, proti nim osobne nič nemáte. Ukážte im, že humanizmus, ktorý nerozdeľuje ľudí, je lepšou cestou života, než náboženské delenie na "nás dobrých" a "ostatných hriešnych, vyžadujúcich spásu, aby neboli zatratení." ☮️