Ako na jehovistov a mormonov?

15.03.2019

Misionárska činnosť "z dverí do dverí" nie je typická len pre Svedkov Jehovových, ktorí sú na Slovensku týmto preslávení, no stretnúť sa u nás môžete aj s niekoľkými Mormónmi. Pár z nich sa zatúlalo aj na Slovensko a propagujú svoju amerikanizovanú verziu Ježišovho príbehu. Väčšinou ide o 18 ročných chlapcov v naškrobených košeliach, ktorí si na svoju misionársku činnosť šporili dlhé roky a pred odchodom do sveta strávili rok intenzívnou prípravou na všetky otázky. 

Tak či tak, je propaganda práve touto formou návštev typická pre tieto i niektoré ďalšie kresťanské denominácie.

Ak Vás preto najbližšie zastavia na ulici či oslovia pri dverách Vášho domu práve takéto páriky božích poslov s naučenými frázami a nebudete mať chuť sa s nimi veľmi baviť, skúste napríklad jednu z nasledujúcich desiatich odpovedí na ich katalógové otázky a máte šancu sa ich rýchlo zbaviť:

1. "Môžme sa na chvíľku porozprávať o Bohu?"

Jasné. A čo by ste o ňom chceli vedieť?

2. "Nenašli by ste si pane minútku na rozhovor o Slove Božom?"

Prepáčte, no som ateista a určite by som potreboval viac než minútku, aby som VÁM poriadne vysvetlil Bibliu.

3. "Pane, máme pre Vás dobrú správu o tom, ako Ježiš zomrel aby nás zachránil a ponúkame Vám knihu, ktorá Vám o tom povie viac."
Ja mám pre Vás lepšiu správu. Hviezdy zomreli, aby ste mohli žiť a mám pre vás knihu fyziky, aby ste to pochopili.

4. "Ježiš zomrel za Vaše hriechy pane. Všetko nájdete v Biblii."
Prečo ste mi prezradili koniec knihy? Ja som ju ešte nedočítal a teraz ste ma tým spoilerom obrali o napínavý príbeh.

5. "Už ste našli Ježiša Krista?"

To ste ho už zase stratili?

6. "Mohli by sme sa s Vami porozprávať o skvelom pocite z Ježišovej prítomnosti?"

Chodím snáď ja klopať na Vaše dvere a rozprávať Vám o mojom skvelom pocite z vína a sexu?

7. "Sme tu, aby sme Vám pomohli."

Skvelé. Potreboval by som povysávať a poumývať riad čo sa mi tu kopí už niekoľko dní.

8. "Chceme Vám niečo povedať o zmysle života."

Teraz ste ma stretli po prvýkrát, máte osemnásť a chcete mi nahovoriť, že máte skúsenosti na to, aby ste zlepšili môj život?

9. "Staňte sa členom našej cirkvi."

Už zase? Veď ma nedávno vyhodili. Snáď chcú aby som sa opäť vrátil? To už vážne viete zrušiť moju exkomunikáciu? A už im nebude vadiť keď budem opäť piť alkohol, fajčiť, masturbovať, nezáväzne sa stýkať so ženami, pozerať porno, neodvádzať povinných 10% z príjmu a tak?

10. "Mohli by sme sa chvíľku porozprávať o téme, čo Vás určite bude zaujímať...?"

Jasné len poďte ďalej. Takže počúvajte pozorne, ono je o s ateizmom tak, že ľudia často nechápu, že to nie je žiadna viera, žiadne náboženstvo a ani presvedčenie o neexistencii Boha. A už vôbec nie nenávisť voči Bohu či bohom. Ateizmus podľa definície je odmietanie tvrdení teistov o jeho existencii... Ehm, kľudne si sadnite. Bude to trvať dlhšie. ...Čiže, ateizmus je odmietanie viery bez podložených dôkazov. Viera sama o sebe totiž nie je relevantným zdrojom poznania a keďže množstvo nepodložených vier sa navzájom vylučuje, musí existovať objektívny spôsob dokázania pravdivosti tvrdenia. ... Haló, dávajte pozor... Takže, kým toto tvrdenie............ etc.


Ak však budete mať náhodou pri stretnutí takéhoto páriku dobrú náladu a kopec zvyšného času, skúste ich pozvať na kávu a kľudne ich popočúvať. Možno budú sami šokovaní, lebo sa im to doteraz ešte nestalo a stratia reč. Vysvetlite im, že ateizmus, agnostizmus či humanizmus nebráni človeku byť dobrým a že aj napriek tomu, že Vás na základe učenia ich cirkvi odsudzujú k večným mukám a zatrateniu v pekle, proti nim osobne nič nemáte, lebo my humanisti si ceníme každý ľudský život bez rozdielu rasy, pohlavia, vierovyznania či sexuálnej orientácie.