Adam Savage

19.10.2020

Adam to vystihol veľmi presne na tom meme obrázku. Čím skôr si ľudia uvedomia, že sú sami tvorcami svojho šťastia, zmyslu života i "osudu", tým lepšie pre ľudstvo. Ten, kto sa o nás stará a chce nám len to najlepšie, sme my sami. Spoliehanie sa na pomoc zhora 🙏🏻 namiesto vlastnej zaangažovanosti naše problémy nevyrieši.

Tento výrok pochádza z jeho prejavu pre Harvard Humanist Sociaty, ktorým sa Adam prihovoril v roku 2010.

Ďalej v ňom vraví aj: "Myslím, že jedným z určujúcich momentov dospelosti je uvedomenie si, že sa o vás už nikto nepostará. Že my sme tí, ktorí musia vykonať tú ťažkú prácu pokiaľ sme tu. A ak to neurobíme, nuž, musíme niesť následky. A keďže sa o nás všetkých nikto iný nestará, je našou povinnosťou dohliadať aj na tých okolo nás - a tomu sa vraví komunita."

To znie ako HUMANIZMUS. 🖤

V roku 2017 ho American Humanist Assosiacion (AHA) vyhlásila za Humanistu roka.

Pýtate sa, odkiaľ tohto človeka poznáte? Do povedomia sa dostal hlavne ako spolutvorca programu MythBusters (Ničitelia mýtov), ktorý vytváral spolu s Jamiem Hynemanom pre Discovery Channel. Vo veľmi populárnom programe, ktorý beží v TV od roku 2003 a za ktorý nazbierali osem nominácii Emmy, sa pokúšajú za pomoci vedeckých metód a empirických testov vyvrátiť rôzne legendy a mýty (vyše 1000 mýtov a takmer 3000 experimentov, pri ktorých často niečo vyletelo do vzduchu 💣💥).

Búranie mýtov - aplikovaný skepticizmus s tak trochu vedeckým prístupom. Aj keď sa snažia byť zameraní viac technicky (a nie rigorózne vedecky) na riešenie problémov, spôsob uvažovania a slogan "Failure is always an option" je skvelým spôsobom ako ukázať, že každé tvrdenie treba odhodlane kriticky analyzovať a testovať a nie mu proste uveriť, len preto, lebo to niekto tvrdí (alebo to bolo v telke v akčnom filme).

Show učí, ako si zamilovať vedu, techniku a experimentovanie. 👨‍🔬 Ako tvrdenia analyzovať a overovať. Ako hľadať riešenia.

V tejto relácii sa však nikdy aktéri nepokúšali vyvracať tzv. woo-woo, paranormálne či pseudovedecké mýty (čo je trochu škoda). Show je zameraná skôr na mestské legendy (urban legends).

Adam je niečo ako môj osobný vzor či profesný hero. V tomto prípade ani nie kvôli propagácii vedeckého skúmania a kritického myslenia, ale skôr kvôli rovnakému hobby - modelovaniu, dizajnovaniu a DIY "kutilstvu". Zbožňujem jeho youtube kanál "Adam Savage's Tested" a hlavne jeho seriál "One day builds". Jeho dielnička (ManCave) je snom každého majstra a modelára a Adam v nej dokáže vytvárať úžasné veci. Je totiž povolaním priemyselný dizajnér a odborník na špeciálne efekty. Vytváral modely napríklad aj pre filmy Star Wars, Múmia, A.I., Matrix Reloaded, Andrew člen našej rodiny (moja naj Asimovka) či stovky televíznych reklám.

Adam vyrastal v ateistickej rodine a sám sa označuje za "ateistu štvrtej generácie", keďže už pár generácií v ich rodine nikto k dobrému morálnemu životu nepotreboval Boha či cirkev. Jeho deti v tomto trende pokračujú.

Ako aktívny speaker propaguje vedecké poznávanie, skepticizmus a kritické myslenie, napríklad pravidelným vystupovaním na každoročnej konferencii skeptikov Jamesa Randiho nazvanej The Amaz!ng Meeting. Je vášnivým čitateľom diel od Dawkinsa, Hitchensa i Dennetta.

Vyjadril sa tiež, že "ak má Dennett pravdu, že u ľudí sa prejavuje genetická potreba pre náboženstvo, 🧬 tak potom je môj ateizmus asi ukážkou biologického evolučného vývoja v praxi."

Keď sa ho pýtali pre časopis Skeptical Inquirer, či sa označuje za skeptika, ateistu, voľnomyšlienkára či humanistu, tak odpovedal, že všetko z uvedeného. Adam vraví, že ako ateista nemá nič proti náboženstvám ako takým, no vytáča ho, ak ľudia chcú veriť viac niečomu na základe toho, čo im vraví ich viera, než tomu, čo je vedecky potvrdené ako fakt.

👱🏻‍♂️ Buď ako Adam! Buď humanista! Spoliehaj sa na seba a na komunitu! Svet bude lepším miestom pre nás všetkých. Nikto iný nám totiž nepomôže.