Ženy z pohľadu svätých kníh.
A to nehovorím o dobe spred 2000 rokov ale aj o minulom storočí. Volebné právo začali ženy dostávať vo väčšine krajín až v priebehu 20. storočia. V Saudskej Arábii dostali ženy možnosť zúčastniť sa volieb až v roku 2011. Štúdium na vysokých školách bolo storočia takmer vylúčené. Marie Curie - žena, ktorá ako jediná získala Nobelovú cenu v dvoch odvetviach, a to v chémii a fyzike - bola v roku 1891 prvou ženou v histórii parížskej Univerzity Sobronny, ktorá urobila prijímacie skúšky na fakultu fyziky a chémie.

Sekularizované západné krajiny zmenili zmýšľanie rýchlejšie, než náboženský silne ovplyvnené krajiny. Len si pozrite štruktúru katolíckej cirkvi (či moslimských imámov) a nebudete sa ďalej čudovať. Žena kňažka? U katolíkov určite nie. Len zopár protestantských cirkví je ochotných pustiť ženu k oltáru a viesť farnosť. Na ženu v biskupskom, arcibiskupskom či dokonca pápežskom postavení ani nepomyslite. Jediné z rozšírených náboženstiev, ktoré má vo svojom základnom učení priamo zakotvenú rovnosť medzi ženami a mužmi je Bahájska viera - jedná sa totiž o pomerne nové náboženstvo z 19. storočia.
Skvelý príbeh o troch geniálnych afroameričankách pracujúcich pre kozmický projekt NASA bol sfilmovaný pod názvom "Hidden Figures - Skrytá čísla". Silne odporúčam pozrieť.
Dnes vzdávam vďaku polovici našej populácie a dúfam, že rovnané možnosti pre všetkých, umožnia vyniknúť talentu a schopnostiam každého človeka bez rozdielu medzi pohlaviami. Tradície a spoločenské normy týkajúce sa rozdielu pohlaví nesmú znevýhodňovať skupiny ľudí.
Každý môže troškou pomôcť. Napríklad aj úctou k ženám, ktoré napĺňajú naše životy a nepovyšovaním sa nad nimi. Aj keď sa väčšine z Vás bude zdať toto ako samozrejmosť, verte, že štatisticky to vyzerá ešte stále pre ženy aj u nás nepriaznivo - patriarchát a ekonomická nerovnosť nie sú dokonale vyriešené otázky ani v niektorých moderných spoločnostiach.