Ťažisko kresťanstva sa presúva do Afriky.
K tomuto článku ma čiastočne inšpirovala nová kniha od Dana Browna - Pôvod. Uvádza sa v nej jedna poznámka, ktorú som si overil a je naozaj pravdivá: Prvýkrát v dejinách Hardvardovej univerzity (najstaršej a jednej z najprestížnejších univerzít USA) je počet ateistov a agnostikov vyšší, než počet kresťanov (katolíkov a protestantov). Táto správa podľa mňa jasne ukazuje, že študenti sú čoraz múdrejší. Je teda celosvetovo počet kresťanov na ústupe? Tak sa na to pozrime.
Trend v pokrokových sekulárnych krajinách je jasný. Najvýraznejší protináboženský trend vidieť v špičkových krajinách Európy. Pozrite si napríklad štatistiku v Škandinávskych krajinách či Beneluxe. Prípadne ste už určite počuli, že na takom Islande verí dnes v Boha presne 0,0 % všetkých mladých ľudí do 25 rokov. Trend je jasný. So vzdelaním klesá náchylnosť k poverám a bludom. Európou prechádza pomaly vlna náboženského nezáujmu.
V 1910 bola Európa domovom dvoch tretín všetkých kresťanov sveta. V roku 2050 sa poľa Pew Research Center predpokladá, že zo všetkých kresťanov sveta bude v Európe už iba okolo 15%. V Afrike je trend úplne opačný. Z dvoch percent !!! v roku 1910 má v roku 2050 vystúpiť počet kresťanov s domovom v Afrike na neuveriteľnú štvrtinu celej kresťanskej populácie. Kresťanstvo presúva svoje ťažisko výrazne na juh - do krajín, kde nevzdelanosť, poverčivosť a tradície ešte stále hrajú hlavnú úlohu v spoločnosti.
Ako však vyzerá kresťanstvo v Afrike? Tak ako každé kresťanstvo, sa aj to africké muselo lokálne prispôsobiť. Nemôžete predsa do kolónie černochov prísť s blonďavým modrookým Ježiškom. Samozrejme toto bol dôvod, prečo množstvo európskych misionárov v 19. storočí v Afrike pohorelo. Až keď sa misionárska a evangelizačná činnosť presunula z belochov na černochov, začala sa dvíhať vlna záujmu. Lokálne bosorácko-šamanské rituály nadobudli nový rozmer. Do pôvodného náboženstva, kmeňových rituálov a tradícií sa zakomponoval jediný Boh ako vládca a Satan ako lord čiernej mágie. Kresťanské protestantské omše vyzerajú výrazne ináč v Afrike než v Európe. Nie je možné si ich predstaviť bez lokálnej hudby, bubnovania na kalabasu a tanca.
Prečo však prijali Afričania náboženstvo svojich utlačovateľov? Prečo aj po viac než troch storočiach nadvlády a neslobody zrazu ignorujú Biblické verše, ktoré jasne podporujú myšlienku otrokárstva? Presne pre tú vlastnosť kresťanstva, ktorá je jej tak vlastná - prispôsobenie sa okolnostiam, teda asimilácia. V Biblii si nájde každý presne to, čo ho zaujíma a ostatné ignoruje alebo si vysvetľuje po svojom. Bieli evangelizátori (podľa rímskej katolíckej cirkvi kacíri), ktorí sa odkláňali od tradičného výkladu Biblie, začali interpretovať Božie slovo po svojom a s týmto názorom začali cestovať Afrikou a spolu s Afričanmi súčasne bojovať za ich rovnosť (náhle po dlhých storočiach utlačovania to bolo možné). Afričania, ktorí sa doposiaľ nemohli o ničom poriadne rozhodnúť (otrokárstvo pretrvávalo až do 19. storočia, napr. v USA bolo zrušené až v roku 1865), zrazu podľa novej interpretácie mali dušu a modli byť spasení. Takúto možnosť "slobody" samozrejme húfne začali prijímať.
Samozrejme sú aj krajiny, ako napríklad Južná Korea, kde výrazne narastá počet kresťanov a pritom sa nejedná o žiadnu rozvojovú krajinu. Prípadne mnoho židov či moslimov konvertuje taktiež na kresťanstvo. O týchto dôvodoch si však povieme niekedy nabudúce.