Školy namiesto kostolov.

20.02.2019

Možno si pomyslíte, že by bola škoda, ak by tie krásne a honosné kostoly a chrámy neexistovali. Čo by sme obdivovali pri turistických prehliadkach miest? Nikdy sa totiž neinvestovali tak nehorázne sumy peňazí do budov, ktorých účelom je uctievať ľudské predstavy a uspokojovať tým svoje ego. Kto by zaplatil renesančným maliarom toľko peňazí za ich maľby stvoriteľa sveta? Iba cirkev vďaka odpustkom a milodarom bola schopná a ochotná za takúto zbytočnú honosnosť zaplatiť.

Ktohovie. Možno by bolo honosnosti trochu menej, no kvalitné architektonické či umelecké skvosty nájdeme aj v budovách múzeí, divadiel, opier, knižníc či reprezentačných budov. Neznamená, že v strede musia byť oltáre obkladané zlatom, aby bola budova pekná a majestátna.

V máloktorej dedine nájdete školu, v takmer žiadnej nenájdete nemocnicu či liečebňu. Ale v takmer každej dedine nájdete kostol - najvyššiu budovu široko-ďaleko. Niekde stoja pre istotu hneď dva či tri kostoly neďaleko od seba. Aby sa snáď grécko-katolícki veriaci nemuseli žehnať v nesprávnom poradí, ako to robia rímsko-katolícki veriaci. Alebo aby im nechýbali osobné spovede u pána farára, ktoré nie sú zavedené v evanjelických kostoloch. 

Veriaci sú ochotní zaplatiť aj z toho mála čo majú značnú sumu na vybudovanie chrámu len pár krokov od miesta, kde bývajú. Aby sa mali ísť kam pomodliť - aj keď podľa ich učenia je Boh všade naokolo. Investovať z vlastného do budovania škôl či nemocníc však nehodlajú. Žobrákovi či bezdomovcovi by nedali ani euro. Radšej sa za neho pomodlia v kostole, do ktorého vrazili stovky eur.

Je smutné, že aj napriek tomu, že kostoly, ktoré nie sú plné premŕzajúcich bezdomovcov, neliečia sa v nich chorí ľudia, "vzdelávajú" sa tam ľudia iba v oblasti mytológie, ktorá sa tam pokladá za pravdu a je v rozpore s realitou.... aj napriek tomu sú tieto kostoly pre mnoho ľudí hodnotnejšie a sú ochotní dávať z vlastných peňazí viac a viac do stavania ešte väčšieho počtu týchto budov.

Nevravím, že by kostoly nemali vôbec existovať. A už vôbec nie, že by sme sa ich mali zbaviť. Je to súčasť našej histórie a kultúry. Takí ľudia proste boli a sú a toto reprezentuje stav ľudstva v danej dobe a oblasti. Je len smutné to pomyslenie, že je ich tak veľa (len kresťanských kostolov sú desiatky miliónov), sú často tak nehorázne luxusné a pritom sa využívajú iba na jeden bezvýznamný účel - uctievanie a modlenie.