Pristátie na mesiaci. Triumf ľudstva považovaný za fake.
Presne pred 50 rokmi sme pristáli na obežnici Zeme a nechali tam na pamiatku ľudské stopy. Pristáli sme na inom vesmírnom telese a dokázali sme, že sme schopní úžasných vecí a to len za použitia vlastného umu a vedeckého bádania. Málokto si vie predstaviť, aké zložité je niečo také podniknúť - nie len sa odlepiť od Zeme, ale pristáť aj na vzdialenom objekte a vrátiť sa bezpečne späť.
Motívy síce boli značne povrchne nacionalistické a hnané obehovaním sa so Sovietskym zväzom počas studenej vojny, no poukázať chcem na to, čoho sme ako ľudstvo schopní vďaka nášmu umu a využitia vedeckého poznávania sveta - nech už sú pohnútky akékoľvek.
Nerozhodli sme sa v grupách kľakať a žehnať sa, aby sme kozmonautov na Mesiac vymodlili. Nehľadali sme poznanie v Bohom inšpirovaných svätých knihách, lebo tie vedeli presne toľko, ako ľudia, ktorí ich písali pred stovkami rokov. Rozhodli sme sa použiť získané znalosti prírodných zákonitostí a aplikovali sme tieto poznatky na tvorbu inovatívnych technológií.
A Bohu to už ani nevadí - ani kráčanie po mesiaci, ani vesmírne sondy letiace za hranice Slnečnej sústavy. Iba tá Babylónska veža bola kedysi neprijateľne blízko - ale asi sa už presťahoval, aby sme ho nerušili.
Opustenie viery i tradícií (a spoliehanie sa na racionalitu) je síce malým krokom pre človeka, no veľkým skokom pre ľudstvo. Konečne to začína chápať stále viac a viac ľudí.
Pred pol storočím sme dokázali niečo, čo bola dlhú dobu len nepredstaviteľná kacírska myšlienka. Od misie Apollo 11 sme sa posunuli v poznávaní ešte oveľa ďalej - ale len poniektorí.
Milióny ľudí po celom svete stále nazývajú tento najväčší technologický úspech "tajným spiknutím", či "podvodom". Úplne ignorujú všetky fotografické i video záznamy, stovky kilogramov mesačných kameňov privezených naspäť (konkrétne 450 kg), poznatky získané pri návrhu zložitých manévrov i technológií, pozostatky po pristátiach pozorovateľné z orbity Mesiaca či odrazové zrkadlá inštalované na Mesiaci schopné vrátiť laserové lúče späť na Zem a merať presne vzdialenosť týchto dvoch vesmírnych telies. Všetko to, ale aj mnoho viac, plne ignorujú a domnievajú sa, že takéto spiknutie (nahrávané údajne v Hollywoodskych štúdiách o čom majú dostatok "dôkazov") by bolo možné ututlať. Ako povedal sám Armstrong "Oveľa obtiažnejšie by to bolo sfalšovať, než to naozaj urobiť."
Podľa Gallupovho prieskumu 5-6 %
dospelých Američanov pevne verí tomu, že to bol podvod. Poviete si, že to nie
je veľké percento.
Avšak v absolútnych číslach to znamená niekoľko miliónov ľudí - len v Amerike. A to sme sa nedostali k celosvetovým prieskumom. Dokonca aj zosnulý venezuelský prezident Hugo Chaves veril na mesačný podvod - ale uňho to bolo z veľkej časti preto, lebo nemal rád Spojené štáty. Pre talibáncov je myšlienka pristátia na Mesiaci tak nepredstaviteľná, že pri ich stredovekom myslení si ani nevedia vymodelovať v hlavách možnosť niečoho technologicky zložitejšieho, ako zázračné rozpoltenie Mesiaca prorokom Mohamedom.
Toto však nie je jediná nezmyselná konšpiračná teória, ktorú ľudia tak obľubujú. Neil Armstrog by sa obracal v hrobe, keby vedel, akej popularite sa dnes teší napríklad "teória plochej Zeme". Plochozemci, savopiči, antivaxeri, UFOlógovia, numerológovia, veštice či kreacionisti totiž nevymreli a stále produkujú dostatok materiálu, na ktorom sa môžeme dobre zabávať.
Podľa konšpirátorov zajtra vlastne vzdávame hold 400 000 ľuďom, ktorí boli zainteresovaní do klamstva o šiestich pristátiach na mesiaci a dokázali o tom mlčať celých 50 rokov. Úchvatné.
Konšpirátori si však neuvedomujú
jedno: Nie pristátie na mesiaci bol fake. To celý mesiac je fake!