Happy Whatever Holidays

23.12.2020

Či už plánujete tieto dni sláviť sviatky nazvané zimný slnovrat (u Slovanov nazvaný Kračún - na Zemplíne starí ľudia ešte stále takto volajú Vianoce), Chanuka, Vianoce, Kwanzaa, Saturnálie, humanistický HumanLight, sekulárny Festivus alebo proste to čo veľa z nás - SVIATKY pokoja a mieru - ako mix rodinných, a v našich končinách doposiaľ aj mnohých pohanských tradícií, nenechajte si tieto sviatky nikým pokaziť a nedovoľte iným diktovať, čo môžete a čo nemôžete sláviť. 🎉🍸 🧁 🎁

🎄 Podľa niektorých kresťanov totiž Vianoce nemôže sláviť každý. Samozrejme tým poukazujú na NEKRESŤANOV. Ježiš však ani zďaleka nie je jediným dôvodom osláv v tieto dni. 🎅

Tieto sviatky tak ako sa vo všeobecnosti slávia, majú dnes pramálo spoločného s narodením Krista (ktorý sa navyše v tomto období ani nenarodil). ❗ Súčasné Vianoce sú plné konzumu a míňania peňazí na darčeky 🎁, ktoré môžu urobiť našim blízkym radosť, zdobenia ihličnatých stromčekov 🎄 a imiel, osvetľovania balkónov a domov, 🕯️ pečenia tradičného pečiva 🍪, prepchávania sa pri slávnostnej večeri 🍗, hier a zábavy 🃏, oddychu v kruhu rodiny 👪, sledovania repríz obľúbených filmov a rozprávok 📺 či akéhokoľvek iného relaxu 🛋️...

Kde v tomto typickom obraze Vianoc vidíte Ježiša?

NIKTO netuší kedy sa Ježiš narodil a ani Biblia v tom nie je jasná. ✝️ Podľa evanjelií je dokonca dosť nepravdepodobné, žeby to bolo v období zimy. Na zistenie dátumu či vôbec ročného obdobia alebo roku sa radšej nepozerajte do Biblie, lebo dostanete mnoho protirečiacich tvrdení, z ktorých nakoniec nevzíde žiadne prekrývajúce sa obdobie. 🤔

👶 V prvých storočiach boli dátumy údajného narodenia Ježiša viaceré, no ani jedno z nich nebolo 25.12. To sa prvýkrát uvádza až v polovici štvrtého storočia. Podľa encyklopédie Britanica existuje 133 rôznych názorov na určenie dátumu, v ktorom sa Ježiš narodil v rozmedzí od 7. roku pred naším letopočtom po rok 6 nášho letopočtu. Dnes všeobecne uznávaný pravdepodobný rok narodenia Krista leží medzi rokmi 6 a 4 pred naším letopočtom (v období vládnutia kráľa Herodesa I).

Navyše písomnosti ranných kresťanov uvádzajú, že sa narodenie Ježiša v prvých storočiach vôbec neslávilo. ❌ Dokonca oslavy narodenín vo všeobecnosti boli kedysi brané ako pohanský zvyk.

Takže ak chcete sláviť nejaké KONKRÉTNE narodeniny, slávte 25. decembra napríklad narodeniny Isaaca Newtona (dátum podľa vtedy užívaného juliánskeho kalendára). To je reálny človek, ktorý naozaj tomuto svetu niečo priniesol. 🍎🌎

A ak chcete sláviť nejaký sekulárny sviatok, tak konkrétne na dnešný deň, 23.12. pripadajú dva nenáboženské sviatky.

👉 HumanLight je novým sviatkom založeným organizáciou Humanist Network v roku 2001. Od roku 2007 sa oslavy konajú až aj mimo USA. Oslavuje sa v ňom vstup do nového roku v duchu sekulárno-humanistickej filozofie. 

Pri oslave sa zapaľujú sviečky 🕯️ ako symbol rozumu, nádeje, humánnosti a súcitu s inými. Okrem obdarovávania blízkych sa nezabúda na ľudí v núdzi a charitatívnu činnosť 💰🥣. Aj keď nie sú predpisované žiadne rituály či zvyky, často táto oslava zahŕňa slávnostnú večeru v kruhu rodiny a blízkych, odovzdávanie si darov, najčastejšie vedeckých kníh 📚 a hranie hier či iné spoločné aktivity zbližujúce rodinu a priateľov.

👉 Festivus môže byť alternatívou pre sekularistov. Slaví sa tiež 23.12. Jeho popularizáciu je možné spojiť s Americkým sitkomom Seinfeld z roku 1997, no jeho počiatky siahajú až do roku 1966. Typickou dekoráciou je jednoduchý stojan (často hliníková tyč) bez ozdôb (viď obrázok) Cieľom tohto parody-sviatku je vyhnutie sa prehnanému komerčnému bláznovstvu spojenému s ostatnými zimnými sviatkami. Je protikladom k honosnosti a materializmu. Na rozdiel od pozitívne ladeného HumanLight, sa počas Festivusu spája rodina v kruhu a vyrozprávajú si trpké sklamania a ťažkosti uplynulého roka. Kto tento sviatok oslavuje, zdraví sa "Šťastný Festivus" a sloganom sviatku je "Festivus pre nás ostatných."

Je teda mnoho možností, ako sláviť tieto dni. Každý si môže vybrať svoj spôsob osláv zimného slnovratu a sviatkov ukončenia roka.

Podľa aktuálnych prieskumov chápu mladí ľudia Vianoce viac ako kultúrne, než náboženské sviatky. Tešia sa hlavne na stretávanie s rodinou a spoločne strávené chvíle. Práve na to najúžasnejšie, čo robí Vianoce Vianocami. A tak to má byť. 👨‍👩‍👦‍👦

Nech sa už kresťania rozhodli z akéhokoľvek dôvodu vybrať si tento dátum za narodeninovú párty (a "náhodou" si to napasovali na sviatky pohanov, ktorých chceli prekonvertovať), pridali si k tomu aj pohanskú symboliku. Napríklad ihličnaté stromy 🎄 boli typickým symbolom severopohanských osláv zimného slnovratu. Zdobenie drevených pohanských symbolov je navyše Bibliou zakázané.

A rovnako ako my kresťanom nevyčítame ozaj bohaté pohanské prvky v ich oslavách narodenia Ježiša, verím, že rozumný kresťan nebude vyčítať ateistom, humanistom či akýmkoľvek inovercom napríklad počúvanie vianočnej hudby pri tradičnom stretnutí s rodinami a obdarovávaní sa.

A že tieto sviatky voláme aj my Vianoce (pôvodne z nemeckého Weihnachten, čo zdĺhavou cestou smeruje k slovu svätý)?

Čo na tom záleží. Tiež nikto nezakazuje veriacim používať slovo Január, ktoré je odvodené od rímskeho boha začiatku JANUSa alebo Marec od rímskeho boha vojny MARSa. Nikto predsa nemusí veriť v existenciu Janusa či Marsa, rovnako ako my nemusíme veriť na božskosť Ježiša, aby sme si po svojom užili vianočné sviatky - tradičné meno pre toto obdobie.

Kresťania teda nech oslavujú Vianoce ako virtuálne narodeniny syna Božieho podľa toho, ako je určené ich náboženskými tradíciami a my neveriaci budeme oslavovať sviatky podľa tradícií, ktoré majú len pramálo spoločného s narodením Krista.

Mne vôbec nevadí, že si kresťania od nás nekresťanov preberú do svojich osláv aj pár našich nekresťanských tradícií. My nekresťania totiž poväčšine nediktujeme, komu tieto sviatky sú a komu nie sú určené. Každý si môže tieto dni oslavovať slnovrat či jeden z ďalších sezónnych sviatkov ako chce.

Všetkým Vám teda prajem krásne a veselé WHATEVER plné pohody a racionálneho zmýšľania.