Michael Shermer

08.09.2021

Dnes, 8. Septembra, oslavuje svoje 67. narodeniny jeden z najznámejších súčasných skeptikov. Je ním americký publicista, spisovateľ, vedecký historik a popularizátor vedy Michael Shermer. 🥳🎂

Známy je hlavne ako šéfredaktor populárneho 📰 magazínu SKEPTIC, ktorý vychádza kvartálne a zastrešuje ho organizácia The Skeptic Society, ktorú Michael Shermer v roku 1992 založil. Táto nezisková organizácia má za úlohu šíriť vedecký skepticizmus a kritické myslenie 🤔 a bojovať proti pseudovede, poverám a neracionálnej viere. Po úspechu, ktorý organizácii zaručil časopis Skeptic si získala dobré meno najprv na národnej a neskôr i medzinárodnej úrovni. Dnes má vyše 55 000 členov po celom svete.

Mnoho ľudí presne nechápe termín "skepticizmus". Michael ho vysvetľuje takto:

👉 "Niektorí ľudia si myslia, že skepticizmus znamená odmietanie nových nápadov, alebo ešte horšie, zamieňajú pojem 'skeptický' za pojem 'cynický' a myslia si, že skeptici sú len skupinkou nevrlých hundrošov, ktorí nemajú záujem akceptovať tvrdenia, ktoré nabúravajú status quo. To je chyba. Skepticizmus je len DOČASNÝ prístup k tvrdeniam. Je aplikáciou rozumu na VŠETKY názory - žiadne posvätné výnimky. Inými slovami, skepticizmus je metóda a nie postoj... Ak o sebe hovoríme, že sme 'skeptickí', tak to len znamená, že predtým než uveríme, chceme presvedčivý dôkaz." 👈

V súvislosti s týmto tiež povedal:

👉 "Skeptici nie sú úzkoprsí (closed-minded) a ani cynickí. Sú zvedaví, no zároveň aj opatrní."

Mám rád aj tento jeho výrok:

👉 "Skepticizmus nie je postoj. Je to prístup k tvrdeniam. Rovnako ako veda nie subjektom ale skôr metódou."

Ja len doplním: Veda je metódou získavania informácií, je spôsobom myslenia a prístupu k poznávaniu. Mala by sa teda chápať skôr ako proces či činnosť (teda sloveso), než ako objekt (teda podstatné meno).

Shermer bol istú dobu vo svojom živote fundamentálnym kresťanom 🙏🏻 (sedem rokov svojho života sa venoval intenzívnej "evanjelizácii z dverí do dverí" 🚪) a chcel sa stať teológom, no počas svojho vysokoškolského štúdia vieru v Boha opustil. Na doktorské štúdium teológie sa totiž vyžadovali dobré znalosti hebrejčiny, gréčtiny, latinčiny a aramejčiny a keďže to nebola jeho silná stránka, tak sa preorientoval na psychológiu, kde sa mu zapáčila štatistika 📈 a naučil sa viac o nulovej hypotéze, pravdepodobnosti, vedeckom testovaní či falzifikovateľnosti. 

Ďalšie roky sa podrobnejšie venoval štúdiu experimentálnej psychológie a behaviorizmu 🧠 a získaval bohaté informácie o formovaní poverčivosti či náboženských vier, ktoré sa mu začali jasnejšie vykresľovať v skutočnom svetle - len ako časovo, geograficky a kultúrne podmienené aspekty života, do ktorých boli ľudia vychovávaní.

Tieto nové znalosti ľudského správania a okolností viery zmenili jeho spôsob uvažovania 🧐, odvrátili ho od neracionálnej viery a zahodil aj svoj strieborný prívesok kresťanskej rybky (ichthys), ktorý nosil dlhé roky okolo krku. PhD štúdium nakoniec ukončil v odbore "história vedy" a v tomto odbore aj istú dobu pôsobil ako tzv. mimoriadny profesor.

➡️ Podľa Shermera je viera niečo, čo máme zakotvené v nás a je nám preto toto myslenie prirodzené, automatické a veľmi jednoduché. Zatiaľ čo skeptické a vedecké uvažovanie nie je pre nás prirodzené a vyžaduje si námahu a tréning ‼️

Po založení Skeptics Society v roku 1992 - najprv ako hobby v jeho garáži - sa mu táto činnosť časom stala plnohodnotným zamestnaním. Začal s vydávaním časopisu, organizovaním prednášok "Caltech Lecture Series" na Kalifornskom Technologickom Inštitúte či sympózií so známymi osobnosťami.

Za posledné aktívne roky vydal množstvo kníh 📚, z ktorých najznámejšie sú New York Times bestsellery:

- Why People Believe Weird Things (Prečo ľudia veria podivným veciam),

- How We Believe: The Search for God in an Age of Science (Ako veríme: Hľadanie Boha v dobe vedy),

- Why Darwin matters (Prečo záleží na Darwinovi) či

-Believing Brain: From Ghosts and Gods to Politics and Conspiracies (Veriaci mozog: Od duchov a bohov k politike a konšpiráciám). -

U nás vyšla žiaľ len jediná jeho kniha (kde je navyše iba spoluautorom) nazvaná "Tajemství bleskové matematiky". Kvalitné bestsellery o kritickom myslení na Slovensku trpia veľkým deficitom.

✍️ Shermer je celkovo veľmi aktívnym autorom, ktorý publikuje nie len sporadicky v mnohých svetoznámych magazínoch, no vypublikoval aj vyše 200 príspevkov pre "Scientific American", kde mal dlhé roky vlastnú rubriku.

Pasívny nie je ani vo svete sociálnych médií. Často twituje a na youtube kanáli "Skeptic" publikuje skvelé rozhovory, ktoré sa dajú počúvať aj ako podcasty 🎙️ na "The Michael Shermer Show".

Ak ho ešte nesledujete či nepoznáte, na úvod odporúčam jeho SKVELÉ dve TED prednášky, ktoré mali milióny pozretí a boli zvolené medzi TOP 100 zo všetkých TED:

🎞️ Prečo ľudia veria podivným veciam https://www.ted.com/talks/michael_shermer_why_people_believe_weird_things

🎞️ Vzory sebaklamov https://www.ted.com/talks/michael_shermer_the_pattern_behind_self_deception

Obe sú otitulkované.

To druhé video si pozrite, aby ste na názorných príkladoch pochopili, čo znamená v dnešnom obrázku to označenie ľudí ako "vzory-hľadajúce" primáty či živočíchy. 🙊

Shermer sa otvorene označuje za ateistu a vo všeobecnosti nemá problém ani s nálepkami agnostik, brajt, voľnomyšlienkár či nereligiózny človek. Zo všetkého najradšej sa označuje ako SKEPTIK a propaguje hodnoty humanistickej filozofie a vedeckej morálky (založenej na etickom naturalizme).

Na záver ešte dva jeho citáty. Ten prvý je z knihy The Believing Brain a druhý z knihy Why Darwin matters:

👉 "Som skeptický nie preto, že nechcem VERIŤ, ale preto, lebo chcem VEDIEŤ."

👉 "Z toho, čo vieme o kozme, je myšlienka, že toto všetko bolo vytvorené len pre jediný živočíšny druh - jeden z desiatok miliónov, ktorý obýva iba jednú planétu obiehajúcu okolo jednej zo stoviek miliárd hviezd, ktoré tvoria jednu z mnohých stoviek miliárd galaxií vo vesmíre, ktorý je MOŽNO len jedným z vesmírov v ohromnom zhluku nazvanom multiverzum - je veľmi zaslepený, úzkoprsý a čisto antropocentrický pohľad. Veď čo je pravdepodobnejšie, že Vesmír bol vytvorený iba pre nás, alebo že len my vidíme vesmír tak, ako keby bol vytvorený iba pre nás?"