Mark Twain

11.03.2019

Mark Twain bol skvelý americký spisovateľ, humorista a filozof. Žil prevažne na konci predminulého storočia (zomrel v roku 1910). Narodil sa do Presbyteriánskej rodiny, no jeho pohľad na vieru v Boha sa postupne menil, až sa z neho stal výrazný kritik organizovaného náboženstva, hlavne kresťanstva. 

Bol veľkým fanúšikom vedy a techniky. Priatelil sa s Teslom a v kontakte bol aj s Edisonom. Sám si dokonca nechal patentovať tri vynálezy. 

Postupným sledovaním konania ľudí naokolo začal strácať ilúzie ohľadne náboženstiev a postupne prichádzal na to, že sú to len výmysly ľudí na riadenie spoločnosti (raz sa vyjadril "Čím viac spoznávam ľudí, tým viac mám rád svojho psa").

Najviac ho ranili hlavne nespravodlivé udalosti na sklonku jeho života - smrť jeho prvej dcéry, neskôr ženy a nakoniec aj jeho druhej dcéry - v priebehu pár rokov. Staval sa veľmi kriticky k existencii akéhokoľvek osobného Boha, ktorý by musel byť v jeho očiach naozaj zákerný. Sarkasticky častejšie narážal aj na groteskné rituály a povery organizovaných náboženstiev vychádzajúcich z doslovnej interpretácie svätých kníh. 

Najviac by však na neho sedel termín deista. Stvoriteľa nevylučovali, no jednoznačne neveril v nebo, peklo, dušu či posmrtný život.

Ak máte radi kritiku kresťanstva so sarkastickým nádychom, odporúčam jeho knihu "Listy zo Zeme". Dá sa bežne kúpiť aj v kníhkupectvách. Kniha je plná skvelých ironických a tak silno pravdivých poznámok, ako napr:

"Väčšina ľudí nedokáže presedieť v kostole ani jednu hodinu na nedeľnej omši. Ako potom chcú vydržať celú večnosť na mieste podobnom tomuto?"

Kniha je písaná formou listov od archanjela Satana, ktorý prišiel zo vzdialených nebies pozorovať planétu Zem a posiela o nej listy svojim druhom - archanjelom Gabrielovi a Michaelovi. Zem je pre neho naozaj zaujímavým miestom, lebo na tejto smiešne zanedbateľnej planéte sa ľudia domnievajú, že Stvoriteľ vytvoril vesmír len kvôli ním a hlavne preto, aby ho mohli uctievať. Vytvárajú si komické predstavy o Bohu a nasledujú absurdné rituály a náboženské obrady. Twain postupne uvádza a komentuje jednotlivé absurdity v Biblii ako sú príbeh o raji, celosvetovej potope či o pekle. V slovenčine vyšla táto kniha spojená s ďalšími časťami, a teda Satanové listy tvoria len prvú (podľa mňa tú zaujímavejšiu časť).

Jeho ďalšia skvelá kniha "Tajomný cudzinec" (The mysterious stranger), s hlavným hrdinom dobrým anjelom menom Satan (synovcom padlého anjela Satana) ako pozorovateľom ľudskej spoločnosti, je výsmechom ľudskej hlúposti, zadubenosti, vedomej zákernosti, poverčivosti a klamstvám. Dej nijak zvlášť epickej knihy (dej nie je rozsiahly, skôr ide o filozoficky a sociálne poňaté dielo) sa odohráva v Rakúskej dedinke Oslovo (Eseldorf), v ktorej deti nijako netrápia školou a vzdelaním, ale radšej ich učia byť dobrými kresťanmi - čiže učia ich nemyslieť, neskúmať, nemať vlastný názor. Musia len počúvať a začleniť sa do stáda. Ich hlavnou úlohou je ctiť si pána farára a uctievať panenku Máriu a ďalších svätých.

Skvelá kniha so skvelým pohľadom na ľudstvo, ktorá nastavuje zrkadlo dokonca aj dnešnej spoločnosti, i keď bola napísaná pred vyše sto rokmi a dej je zasadený do 16. storočia. Dá sa nájsť v niektorých kníhkupectvách alebo v antikvariátoch v sk alebo cz preklade, alebo si vypočujte audioknihu, ktorá je narozprávaná v českom jazyku (https://www.youtube.com/watch?v=qiCeWkFu1Sg)

Twain bol proti publikovaniu niektorých jeho vysoko kritických postojov na organizované náboženstvo počas jeho života. Doba to stále nebola taká zhovievavá a on bol predsa len veľmi populárny a uznávaný autor. Obidve hore uvedené knihy boli teda vydané až posmrtne a "Listy zo Zeme" povolila publikovať jeho dcéra dokonca až o značnú dobu neskôr.

Mark Twain bol studnicou neskutočne vydarených a podnetných výrokov. Odporúčam si vygúgliť jeho top citáty - určite Vás poučia, rozveselia i donútia popremýšľať. Tu samozrejme vyberám citáty venované hlavne jeho pohľadu na náboženstvo, cirkev či Boha:

"Náboženstvo znamená veriť, že všetko čo vieme nie je pravda."

"Ježiš zomrel na záchranu ľudstva - dosť chabé na nesmrteľného. A navyše veľa ich aj tak nezachránil."

"Choďte do neba kvôli príjemnej klíme a do pekla kvôli spoločnosti."

"Biblia obsahuje vznešenú poéziu a nejakú tu dobrú morálku a množstvo obscénností a viac než tisíc klamstiev."

"Nie sú to tie časti Biblie, ktorým nerozumiem, čo ma rozčuľujú. Sú to práve naopak tie, ktorým dobre rozumiem."

"Satan nemá ani jedného plateného pracovníka. Opozícia zamestnáva milióny."

"Bohovia nesľubujú odmenu za intelekt. Zatiaľ nebol ani jediný taký, ktorý by o to javil čo i len záujem."

"Je jednoduchšie ľudí oklamať, než ich presvedčiť, že boli oklamaní."

"Kresťania chodia do kostola v nedeľu, aby im bolo odpustené, čo robia v sobotu a potom to budú opäť robiť v pondelok."

"Človek je náboženský tvor. Je to vlastne jediný náboženský tvor. Je jediný tvor, ktorý má to PRAVÉ náboženstvo - a má ich dokonca niekoľko. Je jediný tvor, ktorý miluje svojho blížneho viac, než seba samého a je ochotný mu podrezať krk, ak jeho viera nie je tá pravá."