Maradónske náboženstvo

25.11.2020

Ďalší boh opustil tento svet. Tento však nebol ukrižovaný, ale zomrel dnes (25. 11. 2020) vo veku 60 rokov na zástavu srdca.

Už párkrát dokonca takmer vstal z mŕtvych, keď to prehnal z drogami 💉 a alkoholom 🍸 a spôsobil si časté srdečné problémy. Jeho najväčším životným súperom nebol Satan, ale skôr kokaín. Tieto božské maniere ho sprevádzali takmer celým životom.

Pripomínal teda skôr bohov antických, ktorí mali rovnako svoje nedostatky. Na ihrisku však často pôsobil svojimi nadprirodzenými schopnosťami. Bol držiteľom mnohých rekordov, a tiež majstrom sveta z roku 1986 a vicemajstrom z 1990.

Áno, bol ním legendárny argentínsky futbalový útočník Diego Maradona ⚽

Podľa jeho fanúšikov:

"Futbal je náboženstvom a ako každé náboženstvo, má aj boha. Bohom futbalu je Argentínčan a jeho meno je Diego Maradona."

Bol teda tak populárny - a pre jeho fanúšikov až nadľudský - že ho niektorí začali uctievať ako božskú bytosť a vytvorili okolo neho náboženstvo, ktoré má dnes takmer pol milióna členov.

Maradónske náboženstvo (Iglesia Maradoniana) oficiálne vzniklo v roku 1998.

Kalendár maradónovcov začína rokom 1960 - narodením Diega a Vianočné sviatky boli presunuté na deň Diegovho narodenia - 30. Októbra. Svätým písmom je Maradonova autobiografia. Cirkev vytvorila aj svojich 10 prikázaní, medzi ktoré patria: "Šír Diegove zázraky celým vesmírom" či "Zvoľ si Diego za prostredné meno". K plnohodnotnému náboženstvu patrí samozrejme aj modlitba "Verím" a ďalšie rituály na uctievanie Diega. Dokonca sa pravoverné páry v cirkvi aj sobášia.

Cieľom cirkvi je pomáhať ľuďom nezabúdať na všetky futbalové zázraky, ktoré ich boh vykonal na trávnikoch. Pre nich to nie je len skvelý futbalový hráč, ale vox populi (hlas ľudu) transformovaný do mýtického hrdinu.

Všetky jeho kriminálne aféry, závislosti, daňové úniky, obezitu, zdravotné problémy a ďalšie "nedokonalosti" spojené s jeho kontroverzným súkromným životom povyšujú ako hodnoty ukazujúce jeho ľudskosť a spojitosť s veriacimi.

V Argentíne s obrovským zastúpením katolíkov, toto (pseudo)náboženstvo samozrejme pobúrilo množstvo ľudí. Zástancovia však odpovedajú:

⁉️ "A čo také urobil Ježiš, čo Maradona neurobil? Obaja predsa predviedli zázraky - no len tie Maradonové sú aj na záznamoch. Medzi týmito ideológiami nie je veľký rozdiel."

Ježiš i Maradona vyrastali v chudobe a v čase smrti ich nasledovalo iba zopár pravoverných / učeníkov, ktorí verili v ich božskosť. Počkajme si dvetisíc rokov a uvidíme, ako to všetko dopadne... 😉

Na záver sa na počesť tohto futbalového mesiáša pomodlíme spolu s maradóncami modlitbu pána a zaspomíname si na jeho úžasné výkony, hlavne ako to natrel vo štvrťfinále Angličanom v 1986, kedy bol jeho pamätný gól označený ako "Hand of God". Btw, napodobenie tohto gólu (ktorý dal aj tak ľavou rukou) sa berie ako krst a zasvätenie do cirkvi Iglesia Maradoniana.

"Diego náš, ktorý si na Zemi, posväť sa ľavá noha tvoja,
príď mágia tvoja, neuveď góly tvoje do zabudnutia,
ako na Zemi tak i v nebi."