Lietajúce Špagetové Monštrum vrelo za nás.

21.09.2019

Cirkev "Lietajúceho Špagetového Monštra" (LŠM) je vďaka miliónom nasledovateľov najrýchlejšie rastúcim náboženstvom dnešnej doby.

V roku 2005 napísal prorok Bobby Henderson po prvýkrát o LŠM v "Otvorenom liste predstavenstvu školy v Kansase", čím chcel reagovať na rozhodnutie školy učiť biblický kreacionizmus (zakrytý pseudovedeckým názvom Inteligentný Dizajn) ako vedeckú alternatívu k evolučnej teórii na hodinách vedy.

Prorok Henderson vystúpil s pripomienkou, že by sa mal dať okrem kresťanskej kreácie priestor aj alternatívnym kreacionistickým vieram. Konkrétne vystúpil s alternatívou, ktorá tvrdí, že vesmír bol stvorený Lietajúcim Špagetovým Monštrom pred pár tisíc rokmi. V liste píše:

"Myslím, že všetci sa pozeráme do budúcnosti s nádejou, že tieto tri teórie dostanú rovnakú šancu na hodinách vedeckej výuky naprieč Štátmi a eventuálne aj vo svete - tretinu času pre inteligentný dizajn, tretinu pre špagetový príšerizmus a zvyšnú tretinu na logické dohady založené na presvedčivých pozorovateľných dôkazoch."

Na počiatku bolo slovo a to slovo bolo "Arghhh" - takto začína svätá kniha pastafariánov - Evanjelium Lietajúceho Špagetového Monštra - ktoré na rozdiel od väčšiny svätých písiem iných náboženstiev neobsahuje násilie, neznášanlivosť k iným či bigotnosť. Pastafariánske učenie je veľmi múdre a morálnotvorné.

Ako sa napríklad píše v evanjeliu ProvHerbs 3:9: "Nakŕm muža cestovinou a nasýtiš ho na jediný deň. Nauč ho však variť cestoviny a ohromíš jeho manželku."

Namiesto 10 prikázaní existuje v tejto cirkvi osem tzv. "Bol-by-som-rád-keby-si-ne...". Napríklad šieste prikázanie znie:

"Bol by som rád, keby si nestaval multimiliónové kostoly, chrámy, mešity a svätyne na uctievanie mojej nudlovitosti, keď by peniaze mohli byť radšej použité napríklad na ukončenie chudoby, liečenie chorôb, život v mieri, lásku s vášňou alebo znižovanie cien za káblovku."

Samozrejme sa na proroka Hendersona valila kritika zo strany kresťanských papalášov. Prorok sa však nedal zastrašiť a na vyjadrenia odpovedal takto:

"Je mi ľúto, že kresťania pokladajú vieru, že LŠM stvorilo vesmír za nezmyselnú, ale opravte ma ak sa mýlim, no kresťania veria, že vesmírny židovský zombi, ktorý bol svojim vlastným otcom, môže nechať žiť človeka večne, pokiaľ budeme symbolicky pojedať jeho mäso a telepaticky budeme súhlasiť, že ho prijmeme za nášho pána a tým nás zbaví všetkého zla, ktoré sa skrýva v podstate ľudstva preto, lebo akúsi ženu vytvorenú z rebra prehovoril had, aby zjedla ovocie z magického stromu."

Urputne musia títo hrdinskí muži i ženy bojovať proti byrokratickému a nechápavému právnemu systému, ktorý nechce v mnohých krajinách povoľovať zástupcom pastafariánskeho vierovyznania nosiť sita na cestoviny (cedidlá) na hlavách pri fotení na osobné preukazy. Pritom ten istý zákon povoľuje síkhom či moslimom zakrývať si vlasy tradičnou náboženskou pokrývkou hlavy. Je to neprávosť ohľadne rovnoprávnosti, ktorá musí skoncovať!

Pastafariáni musia dostať rovnakú príležitosť ukázať svoju vieru navonok, ako dostávajú ostatné náboženstvá.

Prvý, ktorému sa to podarilo bol rakúsky politiky Niko Alm, ktorý sa mohol v roku 2011 nechať odfotiť na svoj vodičský preukaz so sitom. Po trojročnom súdnom spore a doloženom lekárskom potvrdení, že je psychicky zdravý, sa mu to podarilo.

Táto pokrývka hlavy je však nedogmatické božské zjavenie a nemusí byť nutne vyznávačmi dodržiavaná. Niektorí sa napríklad prezentujú radšej v pirátskom oblečení.

Momentálne je ostro sledovaný boj holandskej ženy, ktorá čaká na vyjadrenie Európskeho súdu pre ľudské práva k neférovému jednaniu najvyššieho súdu jej krajiny k požiadavke odfotiť sa na doklad s plastovým sitom.

Pastafariáni samozrejme chápu, že existuje zdrcujúce množstvo dôkazov o tom, že vesmír vznikol pred miliardami rokov, avšak veria tomu, že tieto "dôkazy" boli narafičené LŠM na to, aby pobláznil vedeckú komunitu. Podľa Pastafariánov vznikol vesmír tak, že Lietajúce Špagetové Monštrum po ťažkej noci, kedy sa riadne opilo, stvorilo hrozne veľa zlých vecí, okrem iného aj Zem. Do hláv všetkých ľudí potom vsadilo falošné teórie o vzniku sveta, aby skúšalo pravosť a silu viery svojich nasledovníkov.

Pastafariáni tiež veria, že globálne otepľovanie je výsledkom úbytku pirátov, keďže korelácia medzi týmito údajmi je neoddiskutovateľná. Majú na to dokonca aj grafy, ktoré to jasne dokazujú.

Ak sa im podarí prispieť k zvýšeniu pirátskej populácie, čaká ich za odmenu pastafariánske nebo plné pivových vulkánov a striptérskych podnikov. Síce aj v pastafariánskom pekle sú pivo a striptérky, no pivo je vyvetralé a striptérky majú pohlavné choroby. Takže si to radšej dobre premyslite!

Okrem jednoznačného logického dôkazu, že za všetkým je LŠM sa skeptikom zjavuje na hriankach, v mračnách, na chodníkoch či ocikaných omietkach. Jeho "mastné otlačky" vidieť všade naokolo - na tvare DNA, ktoré jasne kopíruje tvar cestovín Fusilli, na tvare planét, ktoré vyzerajú presne ako mäsové gule.

To už len riadny ignorant dokáže tieto skutočnosti neprijať za jasné dôkazy. Ignorant, ktorý si neváži, že LŠM vrelo práve za naše hriechy a chce nám pomôcť.

Niektorí pastafariáni oslavujú aj veľký sviatok Ramendan, ktorý spadá približne na rovnaké obdobie ako Ramadán, ale na rozdiel od moslimov sa nemusia povinne modliť a postiť. Pojedajú vo zvýšenej miere obľúbený japonský cestovinový pokrm Ramen a často spomínajú na časy, keď boli ešte hladujúcimi študentami na inťákoch.

Možno si poviete, že je to len paródia, no pre vyznávačov tohto náboženstva je to viac. Je to cesta tolerancie, je to boj za rovnoprávne zaobchádzanie s ľuďmi a rovnaké možnosti vyjadriť svoje názory a presvedčenie pre všetkých.

Pozrite si trailer na nový dokumentárny film "I pastafari", ktorý natáčal v priebehu troch rokov nezávislý americký režisér Mike Arthur - https://www.ipastafaridoc.com/ s českými titulkami.

Film bude v priebehu Októbra a Novembra premietaný na viacerých filmových festivaloch v USA. Ak máte záujem si film pozrieť po jeho sprístupnení pre náš región, môžete sa zaregistrovať a po vyplatení príspevku v minimálnej výške 10 britských libier si film stiahnuť. Ja už na svoj download link čakám. Dovtedy si asi znova prečítam "Gospel of the Flying Spaghetti Monster" plný skutočnej pravdy a morálneho povzbubenia.

Ako uvádza aj stránka ipastafaridoc.com "V tejto dobe plnej plochozemcov, anti-vaxerov, fake správ a alternatívnych faktov by mohlo byť Pastafariánstvo tou pravou záchranou pre svet, na ktorú tak dlho čakáme."

R'ahmen.