Julia Sweeney

10.10.2021

Americká herečka Julia Sweeney dnes oslavuje svoje 62. narodeniny. 🎂🍾

Určite nepatrí medzi hereckú špičku a mnohým bude pravdepodobne úplne neznáma. Ja som ju spoznal pred pár rokmi, keď som pri gúglení atheist-friendly filmov proti večernej nude objavil v odporúčaných výsledkoch aj jej one-man stand-up show.

Táto jej autobiografia vo forme dvojhodinového monológu nazvaná "Letting go of God" (Opustenie Boha) ma tak oslovila, že som ju následne otitulkoval aj pre ostatných. Kukuk here:

🎞️ https://bit.ly/3FsTaMu a 🎞️ https://bit.ly/3Bql8WK

Režisér Quentin Tarantino sa vyjaril k tejto šou stručne:

👉 "Nakope Vášmu mozgu riť." Yeah, trafil. 👍

Argumenty, ktoré využíva Júlia na zhodnotenie svojej viery sú rozumné, ľahko pochopiteľné, občas provokatívne, no pritom sú podané dostatočne citlivo a tolerantne. Ak ste sa nad niečím takým ešte nikdy nezamýšľali a svoju vieru doposiaľ iba nekriticky vstrebávali, môžu sa vám niektoré myšlienky zdať aj prekvapivé a veľmi poučné.

Jej rozprávanie je plné zaujímavých životných udalostí, ktoré ju postretli pri prerode z katolíckeho dievčaťa, cez fanynku Depaaka Chopru, vyznávačku východných náboženstiev, agnostičku až po skeptickú ateistku. V týchto príbehoch nájdete veľa podnetov na rozmýšľanie i pobavenie. 🤔

Často som už v mojich blogoch použil tú či onú myšlienku od nej.

Júliu nie raz citoval aj Richard Dawkins - napríklad aj v knihe Boží blud - keď sa vyjadroval k tomu, ako negativisticky (až démonicky) vnímajú ľudia samotný pojem ATEISTA. Júlia to povedala takto:

👉 "Myslím, že moji rodičia boli mierne znepokojení, keď som im povedala, že už viac neverím v Boha, avšak to, že som ATEISTKA, to už bolo priveľa."

Čím je zaujímavá táto jej životná cesta a prečo by ste si to mali pozrieť?

Nie každému sa bude asi páčiť forma podania (občas až príliš afektovaná 🤨, no pre stand-up komikov často typická), no dôležité je posolstvo príbehu a obsah. Júliin životný príbeh je priam učebnicovým príkladom prechodu ku zdravému skepticizmu. Je to step-by-step prebúdzanie sa do reality a objavovanie kritického myslenia. 🧐

A presne o tom je dnešný Júliin meme citát. Objavovanie kritického myslenia je postupný proces, kedy dokážete zhodnotiť vlastnú vieru a uznať, že ste sa jej držali preto, lebo vám to vyhovovalo a utešovalo vás to, a nie preto, že to bola pravda. Kritické myslenie bežne používame napríklad pri kúpe auta, no akosi ho často nechce použiť aj pri hodnotení doktrín vlastného náboženstva. 🤷

Júlia to dokázala a chcela svoj príbeh vyrozprávať svetu. Jej cesta k oslobodeniu začala nedeľným kurzom čítania Biblie. 📕 V šou sa vyjadruje k pár morálne neakceptovateľným biblickým príbehom (o celosvetovej potope, Sodome a Gomore či Lótovych dcérach), ktoré zrazu pochopila úplne ináč, ako keď jej to ako dieťaťu podávali pekne zaobalené. Svoje štúdium Biblie zhodnotila asi takto:

👉 "OK. Vedela som, že v Biblii sú nejaké praštené príbehy, no myslela som si, že zaniknú niekde pod oceánom inšpirácie a skvelých príbehov. No namiesto toho, boli ďalšie príbehy stále temnejšie a dokonca ešte spletitejšie." A následne zmienila ešte ďalšie morálne nepochopiteľné biblické príbehy.

Ani Ježišovi a Novému Zákonu to veľmi nedarovala. Kriticky zhodnotila, že kresťanské doktríny v sebe neschovávajú veľa logiky. Skôr ide o poslušnosť a vyberanie čerešní. 🍒

A tak Júlia po tejto skúsenosti postupne prechádzala ďalšími fázami hľadania - od "možno nie je Boh osobný dozorca, ale je to láska" cez "možno boh nie je láska, no určite je nejaké vedomie základom všetkého a stvorilo nás" ďalej cez "možno ten inteligentný dizajnér nebol až taký inteligentný" až po konečné, uspokojivé a oslobodzujúce poznanie "Boh s najväčšou pravdepodobnosťou neexistuje". 💡 Bol to dlhý a kompexný prerod. Ale stál za to a naučila sa žiť aj bez pocitu ochrany a dohľadu z imaginárnej sféry. 👌

Uvedomila si, že vlastne 👉 "neexistuje dostatok dôkazov k tomu, aby som pokračovala vo viere v Boha. Svet sa predsa správa presne tak, ako by ste predpokladali, že by sa správal, keby neexistovali žiadne nadradené bytosti, žiadne nadradené vedomie. Ani nadprirodzené. Takže môj najlepší úsudok bol, že je oveľa pravdepodobnejšie, že sme my stvorili Boha, ako to, že Boh stvoril nás." 💙

🤓 Začala študovať a čítať knihy o tom, ako funguje svet - od mozgu až po kozmos. A toto poznanie ju osvietilo: 👉 "Na rozdiel od mojich ostatných znalostných výprav, bola táto v skutočnosti stále lepšia, čím bližšie ste sa dívali. Po prvýkrát podrobnejšie spoznávanie nič neskazilo."

Svoj prechod k ateizmu a úľavu, ktorú pocítila pri zbavení sa záťaže viery popísala takto:

👉 "Strata mojej viery bola tou najspirituálnejšou vecou, aká sa mi kedy stala."

Dlhú dobu sa držala pojmu agnostik, lebo sa nechcela označkovať pojmom ateista. Ako vraví 👉 "Ateista znie tak prísne a nekompromisne. Avšak časom som si na tento pojem viac zvykala a čím viac som čítala, tým viac sa tento pojem na mňa nalepoval."

Štúdiom zistila, že vedecké poznanie nášho sveta a našej pozície v ňom je ohromujúce a nepotrebuje náboženstvo či iné preludy, aby sa mohla tešiť z krásy a úchvatnosti nášho kozmu:

👉 "Práve som zistila, čo nám veda hovorí o našom skromnom, ale zato veľkolepom mieste vo vesmíre a musím povedať: Je to vzrušujúce a neuveriteľné až za hranice predstavivosti. V porovnaní s tým je Biblia iba malinká, neinšpirujúca a skutočne menej poetická."

Užite si pozeranie tohto "vstupu do voľnomyšlienkárstva a skepticizmu" a dajte mi vedieť (niektorí to už urobili 😉 ďakujem), či to už poznáte, či si to prípadne pozriete a aký je váš názor i pocity po pozretí. Zažil aj niekto z Vás niečo podobné ako Júlia?

Ako doplnok na záver, si môžete pozrieť aj Juliinu krátku a roztomilú TED prednášku na tému: Ako napríklad odpovedať zvedavému dieťaťu na otázku: "A ako vlastne prichádzajú deti na svet?"

https://bit.ly/3Amh5JG