Jaskynný človek v nás.

20.12.2021

Christopher Hitchens to proste vystihol:

👉 "Jedno musí byť povedané jasne a priamo. Náboženstvo pochádza ešte z doby ľudskej prehistórie, kedy nikto nemal ani najmenšie poňatie o tom, čo sa to tu vlastne deje."

My už však dnes máme dostatočne jasný obraz o tom, ako sme sa sem dostali. Dostatočný na to, aby v ňom nebolo miesto pre všemohúcich stvoriteľov riadiacich kozmos a počúvajúcich modlitby. 🙏🏻

Jaskynní ľudia si vymysleli náboženstvá, aby čo najjednoduchšie zodpovedali otázky, ktoré ich trápili. 🤔 Nezáležalo im až tak na tom, či sú odpovede pravdivé. Stačilo, že SÚ a že uspokojujú.

Po dobu asi 94% existencie nášho druhu sme boli jaskynnými ľuďmi. Boli sme zberači a lovci. 🏹 Viac než 99,5% existencie nášho druhu sme nemali žiadne relevantné vedecké metódy na vysvetlenie nášho sveta a preto sme sa spoliehali na božstvá, mágiu, nadprirodzenosť a povery. 🔮

Spôsob pozerania sa na svet jaskynného človeka nám pomohol prežiť a dopracovať to až do štádia prežitia. Viera je pre nás prirodzená. Skepticizmus a vedecké poznávanie sveta nie sú nášmu druhu prirodzené. 🤨 Sú obtiažne, často neintuitívne a menej pohodlné.

Náš mozog vždy fungoval na princípe asociatívneho učenia sa, hľadaní vzorov, prepájaní bodov. Veľmi radi opakujeme vzory, ktoré ani nemusia mať racionálne vysvetlenie, a to len preto, lebo sme sa naučili, že občas to pri takomto opakovaní funguje. Preto existujú talizmany pre šťastie, preto existujú povery a preto existuje náboženstvo.

Pri rozhodovaní sa dopúšťame často ➡️ chýb prvého druhu (falošný pozitívny výsledok - nájdenie neexistujúceho vzoru) i ➡️ druhého druhu (falošný negatívny výsledok - nerozoznanie existujúceho vzoru).

Výborne tieto chyby pomocou jednoduchého myšlienkového experimentu predviedol Michael Shermer (zakladateľ The Skeptic Society), ktorý vás nechá predstaviť si, že ste hominid spred miliónov rokov...

👉 Pri kráčaní po pláňach Afriky zrazu začujete šuchot v kroví. 😱 Je to nebezpečný predátor alebo len vietor? Ak si myslíte, že je to predátor a ono je to vietor, dopustili ste sa chyby prvého druhu. Nič hrozné sa nestane a vy pokračujete ďalej a ste opatrnejší. Ak však naopak veríte, že je to vietor a vykľuje sa z toho nebezpečný predátor, ste jeho potravou a práve ste sa vyradili z genetického fondu. 😬 Dopustili ste sa totiž chyby druhého druhu.

Pre zabezpečenie nášho prežitia je z evolučného hľadiska teda výrazne lepšie a účelnejšie spoliehať sa na to, že nájdeme vzory aj v nezmyselnom šume. Predpokladáme, že niečo tam je, aj keď nemusí. Vidíme Ježišov na hriankach, panenky Márie na ocikaných omietkach, symbol Allaha v kope mrakov či počujeme správu od Hospodina vo frekvenčnom šume medzi stanicami Lumen a Nádej. 📻

❗ Vkladáme totiž do vzorov význam, zámer. Často je potom vzor interpretovaný ako zjavenie, prízrak, duch, démon, mimozemšťan, vládna konšpirácia či Boh. Sú to všetko neviditeľní agenti, ktorých sme si vytvorili a vďaka nim vznikli prvé náboženské viery - animizmus, šamanizmus, polyteizmus a nakoniec i monoteizmus. Takto sme sa evolučne vyvinuli a vďaka tomu sme prežívali.

S týmito predkami, ktorí museli robiť rýchle rozhodnutia a zakladali svoje životy na ľahkých a nepremyslených rozhodnutiach aby prežili, tvoríme jeden druh, čo znamená, že sú nám aj napriek takmer 200 000 rokom vývoja veľmi podobní. Mali rovnaké pocity, rovnaké vnímanie okolia, rovnako sa snažili prísť na to, čo tu robia a ako funguje svet.

Správne objektívne metódy hodnotenia, vedecké dokazovanie či chápanie neintuitívneho im však chýbalo.

Nie je teda zarážajúce, že po toľkých generáciách sústavného spoliehania sa na jedinú dostupnú možnosť odpovede - vytvorené NADPRIRODZENO - sme v posledných pár storočiach, či dokonca iba desaťročiach, nedokázali plne opustiť tento zabehnutý zlozvyk.

Veľká časť ľudskej populácie stále chce veriť radšej týmto uspokojujúcim poverám a dokážu s tým spokojne prežiť. Radšej chcú vidieť vzory v náhodnom šume ako žiť bez odpovede. ⚠️ Tento pretrvávajúci "vnútorný jaskynný človek" je toho príčinou.

🛎️ Táto doba, kedy sme si začali klásť inteligentné otázky, no nedokázali na ne ešte rozumne odpovedať je však pomaly za nami.

Poznanie sveta o riadny kus postúpilo. Vďaka Newtonovi nepotrebujeme udržovateľa vesmíru, či vďaka Darwinovi nepotrebujeme tvorcu komplexného života. Naše poznanie napreduje rapídne vpred.

🧠 Náš rozum však občas zaostáva a vzdoruje novému.

‼️ Teraz je však už ten SPRÁVNY ČAS sa toho "jaskynného človeka v nás" konečne zbaviť.