Gene Roddenberry

19.08.2021

Dnes by osl├ívil svoje 100. narodeniny ­čÄé­čÄë ─Źlovek, ktor├Ż svojou fant├íziou, humanistickou v├şziou bud├║cnosti a v├í┼í┼łou pre vedeck├ę pozn├ívanie neoddiskutovate─żne ovplyvnil m├┤j ┼żivot i jeho smerovanie. Neboj├şm sa poveda┼ą, ┼że z─Ćaleka ┼żiaden in├Ż filmov├Ż ─Źi liter├írny tvorca to nedok├ízal tak, ako pr├íve Gene Roddenberry.

Jeho optimistick├í v├şzia sveta bud├║cnosti v Star Trek univerze, v ktorom sa ─żudia zjednotia a vybuduj├║ spolo─Źnos┼ą postaven├║ na hodnot├ích humanizmu - bez vojen, chudoby, n├íbo┼żenstiev, rasizmu ─Źi sexizmu - znie s├şce pre mnoh├Żch pr├şli┼í utopisticky, no nie len mne, ale aj mili├│nom ─Ćal┼í├şch ─żud├ş (cel├Żm gener├íci├ím) pon├║kla rados┼ą z vedeck├ęho pozn├ívania sveta a odhodlanie budova┼ą na┼íe ┼żivoty na rovnosti, tolerancii a humanistickej etike.

Gene patril rozhodne k najvplyvnej┼í├şm humanistom dvadsiateho storo─Źia. V celej ├ęre telev├şznych seri├ílov a show neexistuje asi tak silne pro-humanistick├Ż seri├íl, ak├Żm je Star Trek - The Next Generation. ­čľĄ

Vplyv Geneho v├şzie je tak siln├Ż, ┼że si ho dnes NASA pripom├şna nie len spomienkovou show (https://youtu.be/2-3MTPMBLDw) ale aj vyslan├şm sign├ílu s jeho pr├şhovorom z roku 1976 pomocou Deep-Space-Network satelitn├ęho syst├ęmu ­čôí smerom k re├ílnemu hviezdnemu syst├ęmu 40 ERIDANI, ktor├Ż je domovom fikt├şvnej plan├ęty Vulcan. Sign├íl bude vesm├şrom putova┼ą 16,5 roka r├Żchlos┼ąou svetla. Gene toti┼ż in┼ípiroval a podnietil mnoh├Żch in┼żinierov a vedcov v NASA k ich ┼żivotnej ceste.

Preto by som dnes chcel pripomen├║┼ą m├┤j star┼í├ş ─Źl├ínok o tomto skvelom vizion├írovi a tvorcovi. ­čĹç

­čĺľ ─Äakujem Gene, ┼że si bol. V─Ćaka tebe viem, ┼że n├ís ─Źak├í skvel├í bud├║cnos┼ą.

Gene Roddenberry vytvoril svet bud├║cnosti, ktor├Ż u┼ż vy┼íe 50 rokov uchvacuje mili├│ny ─żud├ş po celom svete. Na rozdiel od ve─żkej ─Źasti sci-fi tvorby konca minul├ęho storo─Źia, ktor├í ukazovala bud├║cnos┼ą ─Źasto ako pochm├║rny, dokonca a┼ż postapokalyptick├Ż svet, pozeral sa Roddenberry na bud├║cnos┼ą ─żudstva v Star Trek univerze cez ru┼żovej┼íie okuliare ­čĹô. Veril, ┼że sa intelektu├ílne vyvinieme do stavu, kedy kone─Źne zanech├íme v┼íetko ─Źo n├ís brzd├ş v na┼íom rozvoji, vr├ítane n├íbo┼żensk├Żch povier. Pod─ża Roddenberryho maj├║ na Zemi zanikn├║┼ą v┼íetky n├íbo┼żenstv├í niekedy v 23. storo─Ź├ş. Skvel├í v├şzia. ­čĹŹ

Cel├í t├íto jeho v├şzia bud├║cnosti bola postaven├í na rovnosti medzi ─żu─Ćmi, tolerancii medzi n├írodmi i n├ízormi - vrchole humanizmu. Roddenberry sa sna┼żil v┼żdy bori┼ą soci├ílne bari├ęry a presadzoval rovnos┼ą medzi v┼íetk├Żmi. Vo svojej humanistickej bud├║cnosti teda sedeli na most├şku hviezdnej lode Enterprise aj rusk├Ż pilot ─Źi ┼żena ─Źerno┼íka ­čĹę­čĆż. Prv├Żkr├ít v kinematografii sa v Star Treku pobozkali ─Źerno┼íka s belochom. ­čś▓ Navy┼íe t├íto here─Źka nemala typick├║ ─Źerno┼ísk├║ poz├şciu, ale rovnopr├ívnu poz├şciu. To bolo nev├şdan├ę v dobe, kedy v USA aj z├íchody ─Źi kostoly boli rasovo separovan├ę. Rovnako rusk├Ż ─Źlen pos├ídky po─Źas studenej vojny bol odv├í┼żny krok.

─Żudstvo v bud├║cnosti pochopilo, ┼że vo vesm├şre nie je samotn├ę a dok├ízalo sa zbavi┼ą rasizmu, sexizmu, xenof├│bie, mamonu ─Źi pover─Źivost├ş. Pri cest├ích vesm├şrom spozn├íva nov├ę mimozemsk├ę civiliz├ície i ┼żivot a ┼í├şri racionalitu, mier a porozumenie. Hlavne s├ęrie Nov├í gener├ícia (TNG) a Voyager (VOY) s├║ pln├ę mor├ílnych posolstiev a pojedn├ívaj├║ o univerz├ílnych ─żudsk├Żch hodnot├ích.

Seri├íl sa venuje mno┼żstvu filozofick├Żch, psychologick├Żch i n├íbo┼żesk├Żch t├ęm a sna┼ż├ş sa pomocou medzn├Żch situ├íci├ş, v ktor├Żch sa ─Źlovek m├┤┼że vyskytn├║┼ą, pouk├íza┼ą na spr├ívnu cestu k humanizmu a eticky hodnotn├Żm rozhodnutiam. Star Trek teda nebol prioritne sci-fi seri├íl, ale seri├íl s mor├ílnym posolstvom (─Źo u┼ż v pr├şpade najnov┼í├şch filmov a seri├ílov a┼ż tak ve─żmi neplat├ş).

Gene Roddenbery sa narodil do rodiny Ju┼żansk├Żch Babtistov, no od teenagersk├ęho veku za─Źal o svojom n├íbo┼żenstve pochybova┼ą. ­čĄĘ Ako dospel├Ż odmietol toto i ─Ćal┼íie n├íbo┼żenstv├í a prehlasoval sa a┼ż do smrti za humanistu.

My┼ílienku boha s├şce ├║plne nevylu─Źoval, no bol z├ísadne proti predstav├ím osobn├ęho Boha roz┼í├şrenej existuj├║cimi n├íbo┼żenstvami:

­čĹë "Mus├şme sa p├Żta┼ą na logiku pr├şbehu, ktor├Ż hovor├ş o v┼íevediacom a v┼íemoh├║com Bohu, ktor├Ż stvoril nedokonal├Żch ─żud├ş a potom ich obvi┼łuje z vlastn├ęho omylu."

­čĹë "V┼żdy som bol primerane podozrievav├Ż vo─Źi n├íbo┼żenstv├ím, preto┼że je tam pr├şli┼í ve─ża nariaden├ş s 'mus├ş┼í' alebo 'nesmie┼í'. Chcel som m├┤j svet bud├║cnosti tohto zbavi┼ą."

Roddenberry mal na organizovan├ę n├íbo┼żenstv├í a ich za─Źlenenie do Star Treku jasn├Ż n├ízor:

­čĹë "Pre v├Ą─Ź┼íinu ─żud├ş nie je n├íbo┼żenstvo ni─Ź viac, ne┼ż n├íhradou za nefunk─Źn├Ż mozog. Ak ─żudia potrebuj├║ n├íbo┼żenstvo, tak ich ignorujte a oni bud├║ mo┼żno ignorova┼ą V├ís a Vy si budete m├┤c┼ą pokra─Źova┼ą vo Va┼íom ┼żivote. Av┼íak ke─Ć som za─Źal so Star Trekom, za─Źala sa zrazu vyn├íra┼ą t├ęma n├íbo┼żenstva. ─Żudia za─Źali po┼żadova┼ą, ─Źi by nemohol by┼ą na palube Enterprise aj kapl├ín. Odpovedal som im jednoducho 'Nie, nemohol!' ­čÖůÔÇŹÔÖéÔÇŹ "

To mi pripomenulo jeden meme obr├ízok, na ktorom sa za nede─żn├Żm stolom p├Żta syn otca "Otec, a pre─Źo v Star Treku nie s├║ ┼żiadni ┼żidia, kres┼ąania ─Źi moslimovia?" A otec s ├║smevom odpoved├í "No predsa preto, lebo je to o bud├║cnosti." ­čśé

Tak si teda bud├║cnos┼ą predstavoval Rodennberry. 

Ô×í´ŞĆ Prosperuj├║cu spolo─Źnos┼ą postaven├║ na vedeck├Żch a technologick├Żch v├Żdobytkoch a na racionalite. Technol├│gie, ktor├ę prezentoval Star Trek neboli nere├ílne a niektor├ę sa postupne st├ívaj├║ skuto─Źnos┼ąou. Na seri├íloch spolupracovalo mno┼żstvo vedcov ­čĹĘÔÇŹ­čöČ­čĹęÔÇŹ­čöČ, ktor├ş umo┼ż┼łovali tvori┼ą re├ílnej┼í├ş poh─żad na bud├║cnos┼ą a tvorili fikt├şvne technol├│gie, ktor├ę nadchli nie jedn├ęho fan├║┼íika. T├ş potom v─Ćaka tejto in┼ípir├ícii zasv├Ątili svoj ┼żivot vede a pozn├ívaniu. Gener├ície fan├║┼íikov prizn├ívaj├║, ┼że pr├íve v─Ćaka Star Treku sa z nich stali vedci, in┼żinieri ─Źi v├Żskumn├şci.

A to je ten spr├ívny pr├şstup, ako oslovi┼ą ─Ćal┼íie gener├ície ─żud├ş. Prezentova┼ą im vedu, technol├│gie, humanizmus a mor├ílku z├íbavn├Żm a nap├şnav├Żm sp├┤sobom. Roddenberry to dok├ízal skvele.

Gene sa do┼żil 70 rokov a ─Źas┼ą jeho popola bola poslan├í na obe┼żn├║ dr├íhu Zeme (prv├Ż vesm├şrny pohreb).

Vydal sa tam, kde sa pred n├şm e┼íte nikto nevydal (...where no man has gone before) - a to nevrav├şm o jeho popole, ale o jeho v├şzi├ích.

­čľľ Live long and prosper.

#Roddenberry100, #StarTrek