Gene Roddenberry

19.08.2021

Dnes by oslávil svoje 100. narodeniny 🎂🎉 človek, ktorý svojou fantáziou, humanistickou víziou budúcnosti a vášňou pre vedecké poznávanie neoddiskutovateľne ovplyvnil môj život i jeho smerovanie. Nebojím sa povedať, že zďaleka žiaden iný filmový či literárny tvorca to nedokázal tak, ako práve Gene Roddenberry.

Jeho optimistická vízia sveta budúcnosti v Star Trek univerze, v ktorom sa ľudia zjednotia a vybudujú spoločnosť postavenú na hodnotách humanizmu - bez vojen, chudoby, náboženstiev, rasizmu či sexizmu - znie síce pre mnohých príliš utopisticky, no nie len mne, ale aj miliónom ďalších ľudí (celým generáciám) ponúkla radosť z vedeckého poznávania sveta a odhodlanie budovať naše životy na rovnosti, tolerancii a humanistickej etike.

Gene patril rozhodne k najvplyvnejším humanistom dvadsiateho storočia. V celej ére televíznych seriálov a show neexistuje asi tak silne pro-humanistický seriál, akým je Star Trek - The Next Generation. 🖤

Vplyv Geneho vízie je tak silný, že si ho dnes NASA pripomína nie len spomienkovou show (https://youtu.be/2-3MTPMBLDw) ale aj vyslaním signálu s jeho príhovorom z roku 1976 pomocou Deep-Space-Network satelitného systému 📡 smerom k reálnemu hviezdnemu systému 40 ERIDANI, ktorý je domovom fiktívnej planéty Vulcan. Signál bude vesmírom putovať 16,5 roka rýchlosťou svetla. Gene totiž inšpiroval a podnietil mnohých inžinierov a vedcov v NASA k ich životnej ceste.

Preto by som dnes chcel pripomenúť môj starší článok o tomto skvelom vizionárovi a tvorcovi. 👇

💖 Ďakujem Gene, že si bol. Vďaka tebe viem, že nás čaká skvelá budúcnosť.

Gene Roddenberry vytvoril svet budúcnosti, ktorý už vyše 50 rokov uchvacuje milióny ľudí po celom svete. Na rozdiel od veľkej časti sci-fi tvorby konca minulého storočia, ktorá ukazovala budúcnosť často ako pochmúrny, dokonca až postapokalyptický svet, pozeral sa Roddenberry na budúcnosť ľudstva v Star Trek univerze cez ružovejšie okuliare 👓. Veril, že sa intelektuálne vyvinieme do stavu, kedy konečne zanecháme všetko čo nás brzdí v našom rozvoji, vrátane náboženských povier. Podľa Roddenberryho majú na Zemi zaniknúť všetky náboženstvá niekedy v 23. storočí. Skvelá vízia. 👍

Celá táto jeho vízia budúcnosti bola postavená na rovnosti medzi ľuďmi, tolerancii medzi národmi i názormi - vrchole humanizmu. Roddenberry sa snažil vždy boriť sociálne bariéry a presadzoval rovnosť medzi všetkými. Vo svojej humanistickej budúcnosti teda sedeli na mostíku hviezdnej lode Enterprise aj ruský pilot či žena černoška 👩🏾. Prvýkrát v kinematografii sa v Star Treku pobozkali černoška s belochom. 😲 Navyše táto herečka nemala typickú černošskú pozíciu, ale rovnoprávnu pozíciu. To bolo nevídané v dobe, kedy v USA aj záchody či kostoly boli rasovo separované. Rovnako ruský člen posádky počas studenej vojny bol odvážny krok.

Ľudstvo v budúcnosti pochopilo, že vo vesmíre nie je samotné a dokázalo sa zbaviť rasizmu, sexizmu, xenofóbie, mamonu či poverčivostí. Pri cestách vesmírom spoznáva nové mimozemské civilizácie i život a šíri racionalitu, mier a porozumenie. Hlavne série Nová generácia (TNG) a Voyager (VOY) sú plné morálnych posolstiev a pojednávajú o univerzálnych ľudských hodnotách.

Seriál sa venuje množstvu filozofických, psychologických i nábožeských tém a snaží sa pomocou medzných situácií, v ktorých sa človek môže vyskytnúť, poukázať na správnu cestu k humanizmu a eticky hodnotným rozhodnutiam. Star Trek teda nebol prioritne sci-fi seriál, ale seriál s morálnym posolstvom (čo už v prípade najnovších filmov a seriálov až tak veľmi neplatí).

Gene Roddenbery sa narodil do rodiny Južanských Babtistov, no od teenagerského veku začal o svojom náboženstve pochybovať. 🤨 Ako dospelý odmietol toto i ďalšie náboženstvá a prehlasoval sa až do smrti za humanistu.

Myšlienku boha síce úplne nevylučoval, no bol zásadne proti predstavám osobného Boha rozšírenej existujúcimi náboženstvami:

👉 "Musíme sa pýtať na logiku príbehu, ktorý hovorí o vševediacom a všemohúcom Bohu, ktorý stvoril nedokonalých ľudí a potom ich obviňuje z vlastného omylu."

👉 "Vždy som bol primerane podozrievavý voči náboženstvám, pretože je tam príliš veľa nariadení s 'musíš' alebo 'nesmieš'. Chcel som môj svet budúcnosti tohto zbaviť."

Roddenberry mal na organizované náboženstvá a ich začlenenie do Star Treku jasný názor:

👉 "Pre väčšinu ľudí nie je náboženstvo nič viac, než náhradou za nefunkčný mozog. Ak ľudia potrebujú náboženstvo, tak ich ignorujte a oni budú možno ignorovať Vás a Vy si budete môcť pokračovať vo Vašom živote. Avšak keď som začal so Star Trekom, začala sa zrazu vynárať téma náboženstva. Ľudia začali požadovať, či by nemohol byť na palube Enterprise aj kaplán. Odpovedal som im jednoducho 'Nie, nemohol!' 🙅‍♂‍ "

To mi pripomenulo jeden meme obrázok, na ktorom sa za nedeľným stolom pýta syn otca "Otec, a prečo v Star Treku nie sú žiadni židia, kresťania či moslimovia?" A otec s úsmevom odpovedá "No predsa preto, lebo je to o budúcnosti." 😂

Tak si teda budúcnosť predstavoval Rodennberry. 

➡️ Prosperujúcu spoločnosť postavenú na vedeckých a technologických výdobytkoch a na racionalite. Technológie, ktoré prezentoval Star Trek neboli nereálne a niektoré sa postupne stávajú skutočnosťou. Na seriáloch spolupracovalo množstvo vedcov 👨‍🔬👩‍🔬, ktorí umožňovali tvoriť reálnejší pohľad na budúcnosť a tvorili fiktívne technológie, ktoré nadchli nie jedného fanúšika. Tí potom vďaka tejto inšpirácii zasvätili svoj život vede a poznávaniu. Generácie fanúšikov priznávajú, že práve vďaka Star Treku sa z nich stali vedci, inžinieri či výskumníci.

A to je ten správny prístup, ako osloviť ďalšie generácie ľudí. Prezentovať im vedu, technológie, humanizmus a morálku zábavným a napínavým spôsobom. Roddenberry to dokázal skvele.

Gene sa dožil 70 rokov a časť jeho popola bola poslaná na obežnú dráhu Zeme (prvý vesmírny pohreb).

Vydal sa tam, kde sa pred ním ešte nikto nevydal (...where no man has gone before) - a to nevravím o jeho popole, ale o jeho víziách.

🖖 Live long and prosper.

#Roddenberry100, #StarTrek