Biologická evolúcia na príklade vývinu jazykov.
Ľudia pochybujúci o evolúcii, tzv. kreacionisti, často prichádzajú s argumentom (verte mi, naozaj sa to stáva pričasto), že evolúcia je nezmysel, nakoľko medzidruhový skok (tzv. makroevolúcia) nie je logicky možný. Veď opica predsa nemôže porodiť človeka. Ani ryba suchozemského živočícha. A aj keď pripúšťajú mikroevolúciu (malé priamo pozorovateľné evolučné zmeny ako napríklad pri adaptovaní chrípkového vírusu), tvrdia, že baktéria predsa len vždy splodí podobnú baktériu a nie napríklad muchu.
Tomuto textu by pred pár rokmi nikto ani nerozumel: "Moja ex si urobila so svojim hustým cucákom selfie a zavesila to na web. Idem sa večer s bandou rozbiť do baru a zresetujem sa."
Jazyky sa vyvíjajú. Nie zo dňa na deň, ale postupne. Nepotrebné slová sa vypúšťajú a nové sa pridávajú. Slovo vygúgliť (to google) je tak zaužívané, že ho nájdete už aj v Oxfordskom slovníku. Slová, ktoré sa osvedčili ostávajú dlho a pevne v slovnej zásobe a šíria sa ďalej.
Staroslovienčina bola kedysi spisovným jazykom a vyvinula sa z macedónčiny. Osobne si ešte pamätám staroslovienske božie liturgie v gréckokatolíckom kostole, na ktoré som občas chodil, keď sa mi nechcelo vstávať veľmi skoro ráno na slovenské. Takmer ničomu som nerozumel!!!
Presne takto funguje aj evolúcia druhov prirodzeným výberom zo spoločného predka.
Rovnako ako pri jazykoch si deti a rodičia dobre rozumejú. Dokonca aj so starými rodičmi (aj keď tí už majú občas problém rozumieť slangovým slovám ich vnúčat). Avšak rozumieť niekomu z oblasti Slovenska spred niekoľkých stoviek rokov alebo niekomu zo susedných krajín je len veľmi ťažko.
Evolučná zmena v rámci jazykov sa dá ešte pomerne dobre sledovať. Pri vývoji však nedokážeme kvôli mnohogeneračnej zmene priamo sledovať premenu z latinčiny na španielčinu, rovnako ako nedokážeme sledovať prechod z ryby na suchozemca. V jazykových záznamoch máme však archívne literárne diela, ktoré tieto jazykové medzičlánky predkladajú rovnako, ako máme v biologickej evolúcii fosílie medzičlánkov, ktoré ukazujú medzistupeň napríklad medzi rybou a suchozemcom (známy Tiktaalik).
Ešte lepší príklad použil Richard Dawkins vo svojej knihe Mágia reality, kde sa snažil proces evolúcie vysvetliť na fotografiách predkov. Váš otec či starý otec sú Vám podobní. Aj Váš predchodca pred 100 000 generáciami je podobný svojmu otcovi a starému otcovi, no Vám už podobný nie je. A tak je možné pokračovať až na počiatok - k nášmu spoločnému predkovi.
Evolučný proces je elegantný. Rieši problém vzniku ináč extrémne nepravdepodobnej komplexnosti jednoduchým a výrazne pravdepodobnejšími malými zmenami, ktoré pri prírodnom výbere testom prejdú alebo zaniknú. A tak majú tie úspešnejšie náhodné modifikácie šancu predať štafetu a pokračovať v ďalších generáciách. Postupne krok po kroku.