Arthur C. Clarke
Svoje stotretie narodeniny by dnes oslávil skvelý britský sci-fi spisovateľ, futurista, vynálezca, technický optimista a propagátor kozmonautiky Arthur C. Clarke. 🍰🎁 Narodil sa 16.12.1917 v Anglicku a zomrel vo veku 90 rokov na Srí Lanke, kde prežil vyše 50 rokov.
Malý
Arthurko sa veľmi zaujímal o vesmír. Už pomerne mladý si postavil vlastný teleskop 🔭 či
vypúšťal podomácky vyrobené rakety. 🚀 Po presťahovaní do Londýna sa prihlásil do British Interplanetary Society a v tej
dobe
začal
písať
svoje
prvé
vedecko-fantastické príbehy. Odvtedy napísal vyše sto literárnych diel.
Jeho Vesmírna odysea bol nadčasový knižný 📘 a aj filmový 🎞️ počin, na ktorom pracoval spolu so Stanley Kubrickom. Kubrick oslovil Clarka so zámerom vytvoriť spolu "nevýslovne dobrý science-fiction film" a aj sa im to podarilo.
Po Clarkovi bola pomenovaná 20 km veľká planétka "4923 Clarke" objavená v roku 1981 a tiež druh dinosaura nazvaný "Serendipaceratops ARTHURCCLARKEI" objavený v Austrálii.
🛰️ Je po ňom nazvaná aj geostacionárna družicová dráha (Clarkova orbita), keďže údajne za realizáciou a vypustením telekomunikačných družíc v roku 1962 sa skrýva jeho myšlienka o spojení družíc na vysielanie televízneho signálu do celého sveta, ktorú publikoval v časopise Wireless World. Túto myšlienku si v dobe publikovania nevedel dať patentovať, lebo nemal vyrobený prototyp. Za koncept satelitnej komunikácie získal v roku 1963 ocenenie "Stuart Ballantine Medal" 🥇 i ďalšie ocenenia.
Získal mnoho iných cien za literárnu tvorbu 📚 vrátane cien Hugo či Nebula. Bol nominovaný aj na Nobelovu cenu. Jednou z významných pôct bolo tiež udelenie rytierskeho titulu. Medzinárodná humanistická organizácia mu udelila vyznamenanie "Humanista".
Pár
hodín
pred
jeho
smrťou nastal rekordný mimogalaktický gama záblesk zo vzdialenosti 7,5 miliárd svetelných rokov (k výbuchu teda došlo dávno pred vznikom našej slnečnej sústavy), ktorý bol ako najvzdialenejší kozmický objekt niekoľko sekúnd pozorovateľný voľným okom zo Zeme. 🌟 Tomuto úkazu sa navrhlo hovoriť "Clarke Event" a Atheist
Magazine o tom
napísal: "Bola by
to
patričná pocta človeku, ktorý mnohým prispel k tomu, aby sme zdvihli oči i myseľ ku kozmu, ktorý bol kedysi považovaný iba za provinciu bohov." 🖤
Bol ateistom, ktorý o sebe prehlásil, že je "fascinovaný konceptom Boha". Fascinovalo ho, akí tvoriví dokážu byť ľudia pri vytváraní božstiev a tradícií. Vravel aj:
👉 "Je možné, že našou úlohou nie je uctievať Boha, ale stvoriť ho."
alebo sarkasticky poznamenal:
👉 "Boh nie je to, v čo verím, no celkom sa o ňu zaujímam."
Aj keď v jeho fantastických dielach je možné nájsť množstvo deistických myšlienok, jeho ateistický postoj bol jasný. Pre časopis Popular Science sa v roku 2004 vyjadril, že:
👉 "Náboženstvo je najničivejší a najvytrvalejší zo všetkých myšlienkových vírusov. Mali by sme sa ho zbaviť tak skoro, ako to len pôjde."
Z jeho citátov o náboženstve, ateizme či Bohu pokladám tento za najvýrečnejší:
👉 "Jednou z najväčších tragédií ľudstva je, že morálka bola prepadnutá náboženstvom."
K tomu dodal: "Rozšírila sa totiž myšlienka, že náboženstvo a morálka sú nevyhnutne spojené. Základ morálky je však úplne jednoduchý a vôbec nevyžaduje náboženstvo."
V mladosti ho fascinovali paranormálne javy, ✨ no časom po ich skúmaní a zistení, že sú to len podvody, sa stal totálnym skeptikom. Raz ironicky poznamenal:
👉 "Neverím na astrológiu. Som totiž strelec a my strelci sme skeptickí." 😂
Nevylučoval však možnosti existencie niečoho, čo sa nám momentálne môže javiť ako zázrak. Vravel však, že:
👉 "Každá dostatočne rozvinutá technológia je prakticky nerozoznateľná od mágie."
Ide teda skôr o stupeň poznania či stupeň vyspelosti, ktoré určujú, nakoľko sa nám neznáme naturálne procesy či eventuálne mimozemské technológie môžu zdať nadprirodzené či zázračné.
Povedal tiež:
👉 "Vesmír nie je len podivnejší, než si predstavujeme, on je podivnejší, než si dokážeme predstaviť."
Záhady celkovo veľmi obľuboval a bol autorom námetu a uvádzačom v seriáli "Záhady sveta Arthura C. Clarka", na ktorý nadväzovali "Svet tajomných síl A. C. Clarka" a "Ďalšie záhady sveta", ktoré sa venovali nevysvetliteľným záhadám.
⚱️ Pred tým než zomrel spísal inštrukcie k jeho pohrebu, v ktorých stálo: ❗ "S mojim pohrebom nesmú byť spojené absolútne žiadne náboženské ceremónie akéhokoľvek typu a akejkoľvek náboženskej viery!"
👽 Citát z obrázka patrí tiež k mojim obľúbeným. Myslím, že je neskutočne pravdivý. Skúste sa nad tým zamyslieť. Ak by ste patrili k rozvinutej mimozemskej rase schopnej cestovať skrz galaxiu, navštívili by ste planétu, na ktorej väčšina obyvateľstva verí v nadprirodzené mytologické bytosti a vkladá nádeje do ovplyvňovania ich osudu týmito bytosťami? Chceli by ste sa skontaktovať s civilizáciou, ktorá odsudzuje, preklína, prenasleduje či v niektorých častiach sveta dokonca trestá smrťou racionálne zmýšľajúce bytosti odmietajúce náboženské povery a mýty?
Chceli by ste sa ukázať na oči civilizácii, v ktorej sú národy ochotné navzájom sa vyhladiť preto, lebo jedných imaginárny ochranca je údajne lepší, milujúcejší a skutočnejší než imaginárny ochranca iného národa? ⚔️
Osobne si myslím, že ak nejaký mimozemský život naozaj čaká na náš pokrok a postup na určitú hraničnú úroveň, aby uskutočnili prvý kontakt, tak dôvodom nebude technologická vyspelosť (ako napr. Warp pohon podľa vízie Star Treku), no skôr to bude naša kultúrna a rozumová vyspelosť 🧠 očistená od povier, náboženstiev, netolerancie a nenávisti.
A aké sú možnosti toho, že vo vesmíre existuje inteligentný mimozemský život? O Fermiho paradoxe by sa dali napísať dlhé blogy či knihy a aj tak by sme sa nedostali k presnejšej odpovedi. Clarke to však pekne vystihol, keď povedal:
👉 "Existujú len dve možnosti. Buď sme vo vesmíre sami, alebo nie sme. Obe sú rovnako desivé."
A aký názor máte na mimozemský život Vy? Mňa vždy baví hrať sa s týmto myšlienkovým experimentom - ako by reagovali súčasné náboženstvá práve na kontakt s inou vyspelou civilizáciou? 🛸
Prehodnotili by svoje učenie? Bol by Ježiš vykupiteľom hriechov aj tejto inteligentnej mimozemskej rasy? Čo by bolo výsledkom - ignorácia, zatĺkanie, zmena, rozšírenie, krach?