Arthur C. Clarke

11.03.2019

Arthur C. Clarke bol skvelý autor sci-fi literatúry a jeho Vesmírna odysea bol nadčasový knižný a aj filmový počin. Bol ateistom, ktorý však o sebe prehlásil, že je "fascinovaný konceptom Boha." Z množstva citátov o náboženstve, ateizme či Bohu vyberám tento "Jednou z obrovských tragédií ľudstva je, že morálka bola prepadnutá náboženstvom."

Citát z obrázka patrí k mojim najobľúbenejším od neho. Myslím, že je neskutočne pravdivý. Skúste sa nad tým zamyslieť. Ak by ste patrili k rozvinutej mimozemskej rase schopnej cestovať skrz galaxiu, navštívili by ste planétu, na ktorej väčšina obyvateľstva verí v nadprirodzené mytologické bytosti a vkladá nádeje do ovplyvňovania ich osudu týmito bytosťami? Chceli by ste sa skontaktovať s civilizáciou, ktorá odsudzuje, preklína, prenasleduje či v niektorých častiach dokonca trestá smrťou racionálne zmýšľajúce bytosti odmietajúce povery a mýty? Chceli by ste sa ukázať na oči civilizácii, v ktorej sú národy ochotné navzájom sa vyhladiť preto, lebo ich imaginárny ochranca je údajne skutočnejší a lepší, než imaginárny ochranca iného národa?

Osobne si myslím, že ak nejaký mimozemský život naozaj čaká na náš pokrok na určitú úroveň, aby uskutočnili prvý kontakt, tak dôvodom nebude technologická vyspelosť (ako napr. Warp pohon podľa Star Treku), no naša kultúrna vyspelosť očistená od povier, náboženstiev, netolerancie a nenávisti.

A aké sú možnosti toho, že vo vesmíre existuje inteligentný mimozemský život? O Fermiho paradoxe by sa dali napísať dlhé blogy či knihy a aj tak by sme sa nedostali k presnejšej odpovedi. Clarke to však pekne vystihol, keď povedal: "Existujú len dve možnosti. Buď sme vo vesmíre sami, alebo nie sme. Obe sú rovnako desivé."

A aký názor máte na mimozemský život Vy? Mňa vždy baví hrať sa s touto predstavou - ako by reagovali súčasné náboženstvá práve na túto skutočnosť? Prehodnotili by svoje učenie? Čo by bolo výsledkom - ignorácia, zatĺkanie, zmena, rozšírenie, krach?