Ako nás mozog zavádza.

29.07.2019

🧠 Keby bol náš mozog aspoň z časti tak výkonný a neomylný, ako si to o ňom myslíme. 🤔 Vlastne ... ako si to o sebe myslí on sám.

On totiž tvorí našu osobnosť a pokladá sa za racionálny, takmer neomylný, presne si pamätajúci orgán a len veľmi nerád si pripúšťa chyby a omyly. Sám seba bude presviedčať, že je tým najdokonalejším a najdôležitejším objekton v celom vesmíre 🌌.

Je to tak trochu narcistický egocentrik.

Ak sa však aspoň trochu o našom mozgu pokúsime niečo naučiť 🧐, zistíme, že sa naň nedá vonkoncom spoľahnúť - aspoň nie do tej miery, ako by sme si predstavovali a priali.

Náš mozog rád naletí na hocijakú hovadinu, len aby boli uspokojené jeho túžby a priania, pracuje so skreslenými údajmi, ktoré si navyše dotvára podľa svojich potrieb, veľa si domýšľa, nič si poriadne nepamätá a pracuje iba so zlomkom informácií. 🤷

A aj keď si myslí, že riadi sám seba a nad všetkým má dokonalú vedomú kontrolu, pravdou je, že až cca. 90% všetkého, čo náš mozog vykonáva je vykonávané podvedome - akosi automatizovane 🤖 - úplne bez vedomého rozhodovania.

Či už vedome alebo podvedome, ľudské mozgy odvádzajú pri oddeľovaní pravdy od fikcie často veľmi nespoľahlivú prácu. 👎 Majú oveľa radšej uspokojivé, hrejivé a do už vytvoreného obrázka naoko dobre zapadajúce informácie, než trpkú, ťažko pochopiteľnú a vlastnému názoru odporujúcu pravdu. Preto sa musíme naučiť mu trochu vzdorovať a použiť jeho silné stránky, aby sme vykompenzovali tie slabšie.

V dnešnej dobe sa ľudia dostávajú pod paľbu rôznych šarlatánov, okultistov, mystikov, konšpiračných teoretikov, guruov či televangelistov. Stále sa nájde dosť ľudí, ktorí naskočia na "nové trendy" a kúpia si zázračné amulety a kryštály alebo uveria, že sa každá vláda či výkonná moc na svete (od komunistov, cez monarchov, diktátorov, republikánov, teokratov, sociálnych demokratov... od Ugandy, cez Rusko, Saudskú Arábiu, Švajčiarsko...) spikli voči ľudstvu a nútia ich nosiť rúška - nie kvôli nejakej pandémii, ale len aby ukázali, ako ich vedia riadiť (niektorí aj za pomoci čipov v nose od Billa) a uberať im slobodu. 🤦‍♂‍

Mnohí z nás už dobre vieme, že veľa ľudí zavádza či klame až sa práši 🤥, no nie každý je dostatočne odolný - teda SKEPTICKÝ. No aj táto schopnosť sa dá naučiť a cibriť. Podobne ako svaly 💪, aj mozog sa dá trénovať a vylepšovať.

Stále používame rozum v takmer rovnakom evolučnom štádiu ako naši poverčiví predkovia. Musíme ho však natrénovať na prácu s novými údajmi, aby sme neprepadali novým hoaxom. Skúsme teda tento náš najlepší nástroj 🧰 využívať efektívne, uvedomiť si jeho potreby a chúťky a skúsiť jeho nedostatky vedome a uvážene potláčať.

K pochopeniu toho, ako napríklad extrémne nespoľahlivé sú subjektívne argumenty veriacich, ako:

👉 "Boh existuje, lebo ja s nim mám osobný kontakt a dáva mi znamenia" či

👉 "Karma si ho našla, spravodlivosť je všitá do vesmíru. Všade o tom čítam", prípadne

👉 "Táto metóda alternatívneho liečenia naozaj funguje, lebo každý tomu verí a môjho brata to tiež vyliečilo"

si dnes povieme niečo aspoň k pár najdôležitejším kognitívnym skresleniam (biasom) a chybám, ktorých sa mozog - či už rád či nerád, ale často - dopúšťa.

Skúste sa sebakriticky nad nasledovnými známymi fenoménmi z psychológie a kognitívnych neurovied zamyslieť, následne uvážiť, kedy sa ich dopúšťate a pokúsiť sa ich minimalizovať.

Vy, rovnako ako AJ JA, sme nimi každý deň ovplyvňovaní a musíme s nimi zápasiť.

➡️ KONFIRMAČNÉ SKRESLENIE je filtrovací proces mozgu, ktorý sa prioritne zameriava len na to, o čom ste už presvedčení. Všímate si iba tie veci, ktoré podporujú vaše tvrdenie a ostatné (to čo je v rozpore s vašim presvedčením) ignorujete - nevidíte, nepočujete, nevnímate. Skvelým príkladom sú napríklad kreacionisti a plochozemci. Dokážu skvelo ignorovať tony priamych dôkazov a hľadajú len tie anomálie, ktoré sa dajú pretvoriť na podporu ich pohľadu na vec. Tisíc vedeckých článkov hovoriacich proti ich názoru sú podľa nich len výmysly, no jeden, ktorý sa dá vysvetliť ináč, je to, čo hľadali a preto je "zaručene pravdivý".

➡️ KOGNITÍVNA DISONANCIA je podobný jav, ktorý však popisuje silnú nevôľu, až nepríjemný pocit z prijímania iných, rozdielnych názorov. Je to niečo ako sila zvyku, ktorej sa nedokážete zbaviť a čím dlhšie či intenzívnejšie sa istej téme venujete, "tým viac to bolí", keď sa snažíte prijať opozičný názor. Ide o to, že ľudia často investovali do svojej viery či presvedčenia tak veľa času, že ju proste nedokážu opustiť. Kňaz, ktorý zasvätil celý život štúdiu Biblie či ufológ, ktorý vie o každom konšpiračnom článku a blogu bude chcieť len veľmi neochotne upustiť svoje presvedčenie. Česť tým, ktorí to dokázali.

➡️ Pri takýchto dlhotrvajúcich skúsenostiach už vravíme aj o UKOTVENÍ. Všetko vám začne dávať zmysel, aj keď je to v logickom rozpore. Proste ak raz tvrdíte, že Boh existuje a ináč ste celý život ani nerozmýšľali, tak aj spojenie dobrotivého tvorcu sveta a zákerných vírusov vás nerozhodí a pokladáte to za úplne logické a nekonfliktné.

➡️ PRISPÔSOBENIE (bandwagoon effect) a FALOŠNÝ KONSENZUS sú si podobné. Prvý popisuje, ako jednoducho podliehame spoločenskému tlaku a nasledujeme "stádo". Druhý nám zase dáva pocit dôvery vo vlastnú vieru, ak ju zdieľa aj množstvo iných ľudí. Proste ak sú kresťanov takmer dve miliardy, tak to máte určite pravdu, keď k ním patríte, však?!

➡️ BOD MŔTVYCH PREDSUDKOV je stav, kedy nelogické správanie vidíme zreteľnejšie u iných, než u nás. Ako príklad môžem uviesť typické správanie teistu, ktorý sa vysmeje inej náboženskej viere ako bludu, no o svojej je pevne presvedčený, že je založená na jedinej pravde. A pritom túto svoju vieru zakladá presne na tých istých predpokladoch.

➡️ EMOCIONÁLNE SKRESLENIE je veľmi silné ovplyvnenie nášho racionálneho uvažovania. Dobrý pocit z vlastnej viery či pocit z naplnenia a nájdeného zmyslu života nám bráni v racionalizácii a objektivizácii nášho presvedčenia. Náš strach či pocit úzkosti môžu tiež viesť k iracionálnemu zhodnoteniu pravdepodobnosti nebezpečenstva.

➡️ NEÚMYSELNÁ SLEPOTA bola skvele pozorovaná napríklad na teste, v ktorom ľudia mali na obrazovke sledovať skupinu ľudí s loptami a počítať počet výmien lôpt medzi skupinou v bielych dresoch. Úloha, ktorá zamestná pozornosť. Pritom väčšina z ľudí kompletne prehliadla zjavnú situáciu, v ktorej sa cez scénu špacírovala niekoľko sekúnd gorila. Proste odfiltrovali úplne zjavné a pritom dôležité či neobvyklé veci.

➡️ KASKÁDA DOSTUPNOSTI nám pomáha uveriť niečomu, čo sa často opakuje alebo je podávané z viacerých zdrojov. Čím viac o niečom počúvate, tým viac tomu začnete veriť. A je jedno, nakoľko sa to zakladá na pravde či zodpovedá realite. A tak aj málo dôležitá udalosť môže opakovaním viesť až k hromadnej panike. Často majú ľudia kvôli tomuto efektu aj úplne skreslený pohľad na svet. Príklad: Pretože sa o smrti pri nehodách vraví často v televízii, tak ľudia predpokladajú, že z dôvodu nehôd zomiera rovnako veľa ľudí, ako na choroby. V skutočnosti je ľudí zomierajúcich na choroby 18 x viac.

➡️ Na podobnom princípe funguje aj tzv. ILÚZIA PRAVDY. Stačí, aby sa nám niektoré tvrdenia zdali známe - či už získané vedome alebo podvedome - a začneme im dôverovať. Na tomto princípe fungujú aj reklamy (alebo aj nedeľné omše).

➡️ OBJAVITEĽSKÁ DOSTUPNOSŤ sa prejavuje, ak dávame výrazne väčšiu váhu tvrdeniam, ktoré sú založené na priamom kontakte, než na abstraktnom, hoci výrazne dôveryhodnejšom tvrdení. To znamená, že príbuzný, ktorý tvrdil, že homeopatický liek mu zabral bude pre nás presvedčivejší ako podložená podrobná štúdia nejakých vedcov, ktorí účinok homeopatík vyvrátili.

➡️ EFEKT RÁMOVANIA je skreslenie ovplyvnené naším rozhodovaním na základe dôvery v človeka, ktorý nám informácie poskytuje alebo akou formou sú nám informácie podávané. Výborný predajca či dobrý kňaz vám predá každú blbosť. Nevýrečný podivný obhájca racionálneho uvažovania bude mať menšiu šancu. Nie teda obsah, ale forma rozhoduje.

➡️ Podobne nebezpečná je SLEPÁ DÔVERA AUTORITÁM. Kriticky skúmané musia byť aj výroky rodičov, učiteľov, kňazov či vedcov.

➡️ Rovnako je pozorovaná aj PREDPOJATOSŤ V SKUPINE - dôverujeme ľuďom z rovnakej skupiny viac, než ľuďom z inej skupiny (my verzus oni). Takže ak ste kresťan a niečo Vám tvrdí kresťan, tak skôr uveríte jemu, než ateistovi (a naopak).

➡️ HALUCINÁCIE sú celkom bežné. A pritom ľudia vidiaci zázraky či zjavenia toto takmer vždy vylučujú. Neuvedomujú si, ako ľahko sa dajú zmysly oklamať a keďže aktivujú rovnakú časť mozgu ako reálne deje, zdajú sa byť tak autentické (na rozdiel od zahmleného snívania).

➡️ PAREIDOLIA je úplne bežný psychologický jav a skvele sa hodí na vysvetlenie vidín, zjavení a nadprirodzených javov, ktoré sa tak často šíria medzi nami. Od UFO, cez panenku Máriu na ocikanej omietke, Ježiša na toaste, Godzillu v oblakoch či tvár mimozemšťana na Marse. Ak totiž vidíme alebo počujeme niečo čo nedáva zmyslel, náš mozog automaticky začne vo vzore zmysel hľadať. A zrazu počujeme v šume vetra slovo, ktoré určite poslala babička z neba, aby nás povzbudila.

Taaaaak. A to bolo len pár z nich. Mozog nie je dokonalý. Ak k tomu navyše pripočítate veľmi nepríjemnú skutočnosť, že naše spomienky sú extrémne nepresné a dokonca sa časom menia ⌛, dostávate veľmi jasnú predstavu, ako málo sa dá spoľahnúť na to, o čom sme presvedčení.

‼️ Spomienky sa nie len že menia, ale ako bolo experimentálne dokázané, dajú sa pozmeňovať či vkladať do mozgu inými ľuďmi. Dokonca aj sny, filmy či príbehy môžu nevedome naše spomienky pozmeniť. 💭

Mozog navyše nikdy nezobrazuje to, čo vidia oči 👀 a vnímajú ďalšie zmysly. Poskytuje vlastný vysoko prispôsobený náčrt scény. Nedokáže spracovať všetky informácie (aby sa nepreťažil) a preto pracuje iba so zlomkom toho, čo by ste predpokladali. A všetko ostatné dotvára. 👁️ Slepá škvrna oka, či zaostrovanie iba v malej oblasti sú skvelými príkladmi - mozog musí pracovať efektívne a preto veľa informácií vynecháva či doplňuje.

😕 Nie vždy je možné povedať, či vás práve oklamal mozog alebo zmysly. Či to, čo ste zažili bola hra svetla a zvukov, chybná interpretácia mozgu alebo sa to naozaj stalo. Avšak ak budete pristupovať k tomu skepticky, máte veľkú šancu, že sa nenecháte oklamať a nezasvätíte svoj drahocenný čas nezmyselnému uctievaniu ocikanej steny 🧱 či hľadaniu ďalších náznakov, že Vás navštívili mimozemšťania 👽.

❣️ Náš mozog našťastie pracuje po väčšinu času pomerne spoľahlivo a presne. Musíme si však byť vedomí toho, že nie je tak dokonalý, ako by sme chceli a preto aj jeho rozhodnutia musia byť podstúpené kritickému, najlepšie vedeckému skúmaniu, ktoré vedie k OBJEKTÍVNEMU poznaniu reality.

A ak sa tieto výsledky nezhodujú s tým, čo tvrdí náš mozog... nuž možno sa práve chudák nesprával veľmi racionálne. 🙃