14. Dalajláma

06.07.2021

Štrnásty dalajláma, vlastným menom Jetsun Jamphel Ngawang Lobsang Yeshe Tenzin Gyatso je hlavný duchovný vodca tibetského budhizmu a tradične je Tibeťanmi považovaný za prevtelenie 13. dalajlámu. 🤔

Ako nový dalajláma bol rozpoznaný už vo veku dvoch rokov a neskôr bol vzatý z rodiny farmárov so šestnástimi deťmi (detstvo prežilo len deväť z nich) a vo veku piatich rokov už zastával pozíciu dalajlámu. V roku 1950 bol oficiálne uvedený do svojej funkcie so všetkými politickými povinnosťami, v ktorej zotrval až do dnes.

Práve dnes (6.7.2021) oslavuje svoje 86. narodeniny. 🎂

Tenzin Gyatso je považovaný za spirituálneho a politického vodcu tibetského budhizmu. Dalai Lama doslova znamená veľký (ako oceán) láma (vodca, učiteľ, guru). Je však duchovným vodcom iba istej vetvy budhizmu, často nazývanej aj Vadžrajána budhizmus praktizovaného v Tibete, ktorý je časťou rozšírenej skupiny nazvanej Mahayana (veľký voz). ☸️ Budhizmus je však veľmi rozvetveným filozofickým smerom siahajúcim až do Japonska vo forme Zen budhizmu či na Srí Lanku vo forme Theravada budhizmu.

Počas jeho funkcie v úrade napadla čínska ľudovo-oslobodenecká armáda územie Tibetu a podmanila si ho. Následkom čínskej okupácie zomrelo milión Tibeťanov a bolo zničených vyše šesťtisíc budhistických kláštorov. 😥 Dalajláma sa snažil mierovým spôsobom vyjednávať a dokonca navštívil aj Mao ce-Tunga v Pekingu, no diplomacia neuspela. V roku 1959 bol dalajláma donútený utiecť do Indie, kde požiadal o politický azyl a kde aj dodnes žije. 🇮🇳

Svojou politikou sa nenásilným spôsobom snaží o znovuzískanie samostatnosti Tibetu a zachovanie tibetskej kultúry. Vo svetovej politike sa snaží presadzovať hodnoty vzájomnej tolerancie, nenásilia a súcitu, za čo mu bola v roku 1989 udelená Nobelová cena mieru. 🏆

Na jeho výrokoch sa mi páči výrazná racionalita (hlavne pri porovnaní s inými predstaviteľmi svetových náboženstiev) a humanistické myšlienky. Toto je jeden z výrokov, ktorý sa mi od neho obzvlášť páči:

👉 "Všetky svetové náboženstvá, s ich dôrazom na lásku, súcit, trpezlivosť, toleranciu a odpúšťanie, sa snažia prezentovať vnútorné hodnoty. Avšak skutočnosťou dnešných dní vo svete je, že branie náboženstva ako základu pre etiku už nie je adekvátne. To ma privádza postupne k presvedčeniu, že už dospel čas k tomu, aby sme spolu hľadali odpovede na spiritualitu a etiku mimo náboženstiev."

To znie presne ako HUMANIZMUS. 👍

Rovnako po teroristických útokoch v Paríži v 2015, kedy sa kresťania ako vždy modlili (teda ničnerobili) za obete, reagoval dalajláma jasne, že problém terorizmu nemôže byť riešený modlitbami a apeloval na "humanistické hodnoty". Jasne uviedol, že 👉 "máme sami budovať mier v rámci rodín a spoločnosti a nie očakávať pomoc od Boha, Buddhu či vlády."

Aj v roku 2018 deklaroval:

👉 "Aj keď som budhistický mních, som skeptický voči tomu, že by modlitby samotné mohli pomôcť docieliť svetový mier. Namiesto toho potrebujeme entuziazmus a sebadôveru pri prijímaní opatrení."

Inokedy sa vyjadril:

👉 "Mier neprichádza cez modlitby. My, ľudské bytosti, musíme tvoriť mier."

❣️ V tomto prípade je jeho záver úplne presný. Modlitby naozaj nepomôžu. Tieto jeho tweety a vyjadrenia ukazujú, že je buď viac sekulárny, než by sme čakali alebo sme my budhisti... 🤔

Jeho názory majú široký dosah - viac, než len na 14 miliónov jeho followerov na facebooku a 19 miliónov na twitteri. Preto vyjadrenie tak významnej osobnosti o tom, že modlitby pri riešení problémov nepomôžu, sú v dnešnej dobe naozaj vítané. 👐

Medzi ďalšie jeho humanizmom presiaknuté výroky radím aj:

👉 "Verím, že jediné skutočné náboženstvo pozostáva z dobrého srdca."

👉 "Je úplne v poriadku ostať presvedčeným ateistom, ak nedokážete nájsť šťastie pri praktizovaní náboženskej viery. Je to plné právo každého jedinca. Dôležité je, mať súcitné srdce. Potom to nie je žiaden problém."

👉 "Nezáleží na tom, či ste teista alebo ateista. Na čom záleží, je úprimnosť, odpúšťanie a súcit."

👉 "Hlavným účelom našich životov je pomáhať iným. A ak pomôcť nemôžme, tak by sme aspoň nemali ubližovať."

V rozhovore s Robertom Thurmanom povedal:

👉 "Dokonca aj sekulárny humanizmus je zdrojom ohromnej spirituality; javí sa mi takmer ako náboženstvo."

V tomto zmysle to beriem ako pochvalu a aj tak to presne myslel. Porovnával totiž náboženstvá a humanizmus na úrovni morálnych cieľov a etických hodnôt a nie dogmatickosti či slepej viery.

Ak sledujete jeho prejavy, zistíte, že je to charizmatický a vtipný chlapík. 😃 Nuž, čínska vláda ho chápe presne opačne - ako politického činiteľa, ktorý podkopáva ich autoritu. Preto by najradšej ďalšieho dalajlámu zvolila sama.

📽️ Množstvo filmov a dokumentov bolo natočených práve o jeho živote a pôsobení. Asi najznámejší film, ktorý zobrazuje podľa (viac-menej) skutočných udalostí jeho mladosť je známy film 🎞️ "Sedem rokov v Tibete" s Bradom Pittom z roku 1997. Rakúsky horolezec Heinrich Harrer (Brad) po úteku zo zajateckého tábora zakotvil na sedem rokov v Tibete, kde sa stal učiteľom ešte mladého dalajlámu. Časom sa z nich stanú priatelia a ich kultúrne podmienené a teda aj úplne rozdielne pohľady na svet a život sa časom začnú dopĺňať a harmonizovať. Film síce nie je historicky úplne dokonale autentickým stvárnením života dalajlámu a anexie Tibetu, no je to audio-vizuálne krásny snímok s úžasnými zábermi i hĺbkou príbehu.

Veľmi dobrý je aj životopisný film 🎞️ "Kundum" z roku 1997, ktorý opisuje životnú cestu dalajlámu a ukazuje množstvo krásnych záberov z Potala Palace v Lhase a zákulisia života v ňom. Zaujímavé na filme je, že v ňom nevystupuje ani jeden profesionálny herec a aj tak je to skvelý snímok.

Viac dokumentárne a pomerne vydarené sú filmy ako 🎞️ "Posledný dalajláma?" z roku 2016 v ktorom (podobne ako v rozhovore pre BBC) vraví, prečo by mohol byť posledným dalajlámom a prečo by tento "ľuďmi vytvorený konštrukt" mal skôr či neskôr skončiť, či dokument 🎞️ "The Dalai Lama - Scientist" z 2019, v ktorom prezentuje svoj pozitívny vzťah k vede a kde aj padne výrok, ktorý je motívom dnešného meme obrázka. Je to zaujímavý dokument, ktorý sleduje mnohé jeho stretnutia a diskusie s poprednými vedcami, jeho hlboký záujem o hraničné vedecké otázky a snaženie sa o rozumné prepojenie budhistickej filozofie a modernej vedy.

Ďalší jeho výrok ukazujúci jeho pozitívny vzťah k vede a racionalite by mal byť názornou ukážkou správneho myslenia pre fundamentálnych veriacich iných náboženstiev, ktorí si myslia, že už dávno pravdu vedia a nepotrebujú svoje "dokonalé" učenie prehodnocovať:

👉 "Ak veda dokáže, že niektoré presvedčenia Budhizmu sú chybné, potom sa bude musieť Budhizmus zmeniť."

V dokumente "The Dalai Lama - Scientist" povedal tiež:

👉 "Chcem jasne vyjadriť, že všetci tí, čo ma nasledujú, mnísi a učenci, nesmú akceptovať moje učenie na základe viery a oddanosti, ale len na základe skúmania a experimentu. Ak sa touto cestou dostanú k istote, tak až potom môžu akceptovať moje učenie." 👌

Jeho zanietenie pre vedu je tak silné, že po dvoch tisíckach rokov sa aj v budhistických kláštoroch začali robiť nevídané zmeny a budovať vedecké centrá. Vybraní mnísi začali dostávať vedecké vzdelanie. ⚗️🔬🔭

Budhizmus ešte aj v dnešnej dobe má isté tradičné pohľady na niektoré otázky a dalo by sa zdanlivo "bezúčelnému" životu mnichov čo-to vytknúť, no smerovanie s podporou posledného dalajlámu sa javí byť pozitívne.

➡️ Z tých menej racionálnych tradícií budhizmu by som chcel v krátkosti spomenúť reinkarnáciu lámov:

Veľmi zaujímavým dokumentom, hoci nie priamo o dnešnom oslávencovi, je aj film 📺 "To správne dieťa" (Unmistaken child), ktoré rozpráva príbeh toho, ako budhistickí mnísi hľadajú po smrti ich učiteľa jeho inkarnáciu. Túto tradíciu vyhľadávania reinkarnácií vlastných majstrov nasledujú Tibeťania už vyše 700 rokov. Film je konkrétne venovaný mladému mníchovi menom Tenzi Zopa, ktorý sa po smrti učiteľa menom Geshe Lama Konchoga vybral na dlhú a strastiplnú cestu dedinkami na hraniciach Tibetu a Nepálu, počas ktorej hľadal malé dieťa, do ktorého sa učiteľ vtelil. Na základe "jasných znamení", teda podľa smeru dymu počas kremácie a smeru otlačku údajnej stopy v popole 🤦‍♂️ sa vybral hľadať jeho novú inkarnáciu. Presnejšie určil miesto hľadania aj vplyvný astrológ 🤦‍♀️ Inkarnácia učiteľa totiž dokáže lepšie pokračovať v učení o dosiahnutí osvietenia. Zaujímavo je v dokumente podaná aj reakcia rodičov na to, že im má byť odobrané dieťa na základe týchto tvrdení.

V budhizme je všeobecne podporovaný názor na reinkarnáciu. V tibetskej vetve sa verí, že iba niektoré osoby si dokážu na minulé životy čiastočne spomenúť. Najvýznamnejšou líniou takýchto prevteľovaní sú práve tülkus (lámovia a iní významní predstavitelia budhizmu). Mnísi majú isté spôsoby testovania práve spomienok na minulé životy, ktoré majú potvrdiť či vyvrátiť prevtelenie práve posledného dalajlámu. 🤨 Trinásty dalajláma sa pred smrťou vyjadril, že sa plánuje prevteliť niekam do oblasti východného Tibetu (škoda, že to neurčil presnejšie, ušetril by námahu 🧐) a tam aj lámovia hľadali a dávali potencionálnym deťom testy. Našli tam Tenzina, ktorý bol schopný rozpoznať pravý modliaci ruženec 📿 a prechádzkovú paličku predošlého dalajlámu. Ich záverom teda bolo, že je to ten pravý kandidát. 🤔

☝️ Samozrejme aj budhistická viera má svoje temné stránky či podivné denominácie a história ponúka na analýzu množstvo nábožensky motivovaných konfliktov. No o tom dnes článok nie je.

Je o lídrovi jednej z vetiev budhizmu, ktorý do sveta hlása posolstvo humanizmu a podporuje vedecký pokrok. A to si cením. 👏

Na záver ešte môj obľúbený citát od 14. dalajlámu, ktorý nemá priamo súvis s náboženstvom, no oplatí sa podľa neho riadiť:

👉 "Ak rozprávaš, tak len opakuješ čo už vieš. Avšak ak budeš počúvať, môžeš sa niečo nové naučiť."