Outgrowig God od Richarda Dawkinsa

10.12.2019

Pred niekoľkými týždňami som avizoval vydanie novej Dawkinsovej knihy "Outgrowing God (voľne preložiteľné ako "Vyrásť z Boha")" a ono sa to medzičasom stalo realitou. Za ten čas som si pre-objednal knihu v špeciálnej edícii s autorovým autogramom a kniha mi pred pár dňami aj došla. Dnes som ju dočítal a tak sa chcem ihneď podeliť s mojimi pocitmi z nej.

Budeme sa však baviť o anglickej verzii, ktorá sa objavila v kníhkupectvách oficiálne 19. Septembra. Na slovenskú verziu si asi opäť počkáme (ak sa dočkáme) - len dúfam že nie desať rokov ako na Boží blud.

Nemci dokážu na dopyt reagovať rýchlejšie a túto novú knihu pod názvom "Atheismus für Anfänger (Ateizumus pre začiatočníkov)" už predávajú na amazon.de od 25. Októbra. Ak teda nezvládate angličtinu, no dáte to v nemčine, máte tu možnosť. Jazykovo je to veľmi jednoduchá a nenáročná kniha. Verím, že každý s jazykovou úrovňou B1 by ju mal zvládnuť s občasným nahliadnutím do slovníka. "Boží blud", ako sa aj Dawkins sám vyjadril, bol písaný tak, že aj Angličan sa musel občas pozerať do slovníka, aby pochopil terminológiu.

"Outgrowing God" je teda niečo ako hybrid - tématicky bližší knihe "Boží blud" a písaný ľahkosťou "Mágie reality". Ako Dawkins uviedol na margo knihy, "je písaná tak, aby bola zrozumiteľná aj pre mladšieho čitateľa." - teda pre mládež. Avšak to nebráni, aby si ju prečítali aj dospelí. Jeho slovami je kniha určená komukoľvek od teenagerského veku až do 99 rokov. Osobne si však myslím, že aj Vaša storočná prababička by sa takejto knihe veľmi potešila :D

Doposiaľ som odporúčal ľuďom prechádzajúcim z viery k ateizmu na začiatok rozhodne knihu "Why there is no God (Prečo Boh neexistuje)" od Armina Navabiho, ktorá odpovedá zrozumiteľne na 20 najčastejších otázok o existencii Boha (písal som o tom tu:

https://www.facebook.com/sekularnenebo/photos/a.392856004384028/494187654250862 ).

Dnes však rozhodne popri tejto knihe bude odporúčať aj Dawkinsovú novú knihu. Je písaná presne tak, ako by som ju písal ja, keby som sa niekedy mal dostať k písaniu knihy :) Keďže sa tejto téme venujem už niekoľko rokov pomerne intenzívne, nedozvedel som sa veľa nových poznatkov, no aj tak ma kniha potešila svojou ľahkosťou a zrozumiteľnosťou, akou bola písaná. Typický Dawkinsov štýl. Čisté, jasné a logické závery bez zbytočného balastu.

Kniha je rozdelená do dvoch častí. Prvá pod názvom "Goodbye God (Zbohom Boh)" je ladená viac religiózne a druhá "Evolution and beyond (Evolúcia a tak ďalej)" je zameraná skôr na vedecké poznávanie sveta a jeho kolízii s náboženským učením. Obe časti obsahujú po šesť kapitol. 

Napíšem len stručne pár slov k ich obsahu:

1. So many gods! - Dawkins vymenováva veľké množstvo bohov a božstiev na ktoré sa doposiaľ verilo (a dodnes aj v rôznych končinách sveta verí) a pýta sa, odkiaľ vlastne veriaci vedia, že práve ten ich boh, na ktorého sú zvyknutí, je ten pravý. Venuje sa aj deistickej či panteistickej predstave božstva.

2. But is it true? - V tejto kapitole sa venuje biblickému Novému Zákonu a jeho nespoľahlivosti z pohľadu poznania tvrdení, ktoré prezentuje ako pravdivé. Prechádza od nehodnovernosti ústneho podávania tradície desiatky rokov do ich spísania, cez protirečenia, pochybné proroctvá, nelogické zázraky, vznik evanjelií a ich výber z množstva apokryfných evanjelií, anonymné autorstvo, plagiátorstvo či neskoršie dopĺňanie textov atď.

3. Myths and how they start - Vracia sa k biblickému Starému Zákonu a jeho príbehom, ktoré boli preberané od iných polyteistických náboženstiev a tradícií (príbeh o raji či o potope). Poukazuje na to, že nie len, že príbehy Pentateuchu nie sú založené na reálnych historických udalostiach, ale mnoho príbehov je dopisovaných o mnoho storočí neskôr (poukazuje na isté anachronizmy).

Ukazuje na vznik mýtov vo všeobecnosti a na príklade mnohých kultov (napr. cargo kultov, či mormonizmu) prezentuje jednoduchosť preberania mýtov a legiend do rôznych náboženstiev.

4. The Good Book? - je ako vidieť z názvu venovaná morálnemu posolstvu Biblie. O tom, ako si veriaci selektívne vyberajú a modifikujú význam týchto príbehov - napr. o pokúšaní Jóba Satanom, o Abrahámovom obetovaní svojho syna, o vyhladení Amálekov, o desatore prikázaní a o tom, že Ježiš neprišiel tieto zákony zrušiť a že jeho obetovanie mučením a zabitím je dosť nevhodným riešením s chorým posolstvom o odpúšťaní neexistujúceho dedičného hriechu.

5. Do we need God in order to be good? - Ako na morálku bez Boha? Potrebujeme Boha k tomu, aby sme boli dobrí? Dawkins píše o tom, ako sú ateisti negatívne posudzovaní veriacimi a aké hrôzy im za ich NEVIERU prajú po smrti. A pritom na opačnej strane ukazuje, čo vraví o ateistoch skutočnosť a ich činy (o filantropoch ateistoch, o zastúpení ateistov vo väzniciach atď.) a ako sú schopní morálneho správania aj bez pocitu neustáleho pozorovania nadpozemskou entitou cez špionážnu kameru.

Venuje sa aj histórii morálky a ako sme postupne zrovnoprávnili pohlavia, ako nevlastníme iných ľudí aby nám slúžili, ako už nekameňujeme hriešnikov a ako netrestáme homosexualitu ako zločin - dokonale v rozpore s učením biblických textov a na základe sekulárnej morálky a rozumného uváženia dopadu nášho konania.

6. How do we decide what is good? - Táto kapitola je o tom, ako sa vyvíjajú morálne pravidlá a ako sa časom menia. Ako napr. ženy získavali viac práv, ako sa vojny pretvorili na likvidovanie prioritne armádnych cieľov a ako celkovo spoločnosť postupne nasleduje pozitívny trend v mnohých smeroch. Venuje sa aj otázke, odkiaľ sa tieto hodnoty berú a prečo sa menia. V závere na peknom dialógu ukazuje pohľad na potraty morálnym absolutistom a konsekvencionalistom.

7. Surely there must be a designer - Všetko vyzerá, ako keby bolo dokonale nadizajnované. Avšak je to naozaj tak? To sa dozviete v tejto kapitole, kde Dawkins poukazuje na mnohé úžasné príklady z prírody, kedy si intuitívne povieme "Za týmto musel byť dizajnér". Ukáže aj príklady zlého dizajnu, ktoré by nemohli byť výsledkom žiadneho rozumného dizajnéra, avšak sa dajú vysvetliť evolučným spôsobom veľmi elegantne.

8. Steps towards improbability - Je náhoda výsledkom toho, čo vidíme naokolo? Alebo je náhoda len nesprávny argument veriacich, ktorí nepochopili evolúciu prírodným výberom? Prečo je komplexita hodiniek niečo iné ako komplexita živých organizmov? Kto to ešte nevie, dozvie sa to v tejto kapitole.

9. Crystals and jigsaw puzzles - Perfektný tvar kryštálov, dokonalá symetria a rôznotvárnosť snehových vločiek, jednoduché bunky. Mnoho príkladov toho, ako postačuje pochopiť jednoduché prírodné procesy, ktoré vysvetlia krásu a "dokonalosť" prírody aj bez dizajnéra.

10. Bottom up or top down? - Ako dokážu termity postaviť tak sofistikované termitisko, keď ich nikto neriadi a ani jeden termit nemá zdanie o tom, ako má termitisko vyzerať? Ako funguje takéto organizovanie zdola-nahor, ktoré dáva zdanie inteligentného riadenia? Ako na podobnom princípe funguje stavba komplexného ľudského tela na základe receptu známeho ako DNA? Dawkins vysvetlí, ako nasledovanie jednoduchých pravidiel vytvára komplexné výtvory a ako sa simuláciou pravidiel pre delenie buniek na počítači dajú rovnako simulovať prvé štádia embrya, správanie sa roja vtákov či vznik hviezd a galaxií vo vesmíre. Iba nízkoúrovňové zákony tvoria komplexnosť, ktorá sa javí ako riadená a cielená.

11. Did we evolve to be religious? Did we evolve to be nice? - Ako evolúcia vysvetľuje našu religiozitu a sklon k tomu veriť na neviditeľných agentov? Prečo nás takéto správanie zachránilo pri živote v savanách a v stepi pred stovkami tisíc rokov? Čo je vedľajším produktom rozpoznávania vzorov v šume a bezvýznamných informáciách? Prečo sa aj holuby či iné zvieratá správajú poverčivo a nasledujú nezmyselné zvyky? Sme aj my takí? Prečo sú tieto zvyky a povery tradované z rodičov na deti? To všetko i viac vysvetlí Dawkins v tejto kapitole.

12. Taking courage from science - V poslednej kapitole vyzdvihne Dawkins vedecký prístup k skúmaniu a ukáže, aké veľké množstvo poznatkov o svete je totálne neintuitívnych a až proti "zdravému selskému rozumu", avšak sú aj napriek tomu pravdivých. Od toho, že stojíme na rotujúcej guli letiacej prázdnotou vesmíru, cez doskovú tektoniku, ohromnú "prázdnosť" atómov, dilatáciu času pri vysokých rýchlostiach až po nepochopiteľnosť veľmi presnej kvantovej mechaniky. Každý vedec potreboval guráž, aby presadil tieto podivné nápady o fungovaní sveta. Avšak aj napriek ich podivnosti, sú predsa pravdivé.

Toto je v krátkosti obsah knihy. Samozrejme som nedokázal popísať ani zďaleka všetky témy, ktorým sa venuje. Dúfam však, že Vás osloví aspoň tento náhľad a rozhodnete sa knihu si zaobstarať či odporučiť svojim známym.

Tiež dúfam, že táto kniha rovnako ako "Boží blud" osloví množstvo ľudí a zmení ich životy. "Boží blud" bol dokonca preložený neoficiálne do arabského jazyka a stiahnutý takmer 13 miliónkrát v tomto preklade, z čoho asi 3 milióny v Saudskej Arábii, kde za to môžete byť veľmi kruto potrestaní.

Takéto knihy výrazne pomáhajú ľuďom otvárať oči i myseľ. Dawkins sa so svojou nadáciou nedávno rozhodol nechať preložiť svoje ostatné knihy do arabského jazyka (i ďalších jazykov) a nechať voľne šíriť.